Naționala României joacă luni împotriva Maltei pe Stadionul Național Ta’Qali din La Valletta, cu începere de la ora 21:45 (20:45 ora locală). Va fi al patrulea joc din preliminariile EURO 2020, turneu final la care Bucureștiul va găzdui patru partide.

Duminică seara, de la ora 18:00, pe o temperatură de 31 de grade Celsius, tricolorii au susținut antrenamentul oficial pe arena de aproape 17.000 de locuri. Selecționerul Cosmin Contra a pus accentul pe faza ofensivă, exersând împreună cu jucătorii diferite acțiuni de atac.

Tehnicianul a dezvăluit la conferința de presă mesajul său pentru echipă: „Să nu subestimăm adversarul! Trebuie să atacăm, să fim inspirați în fața porții, așa cum am făcut-o cu Insulele Feroe, când am marcat de trei ori într-un interval scurt de timp”.

Ianis Hagi l-a însoțit pe selecționer la întâlnirea cu reprezentanții presei. „Important este să câștige echipa, nu să marchez eu. Rolul meu este să pasez decisiv pentru colegii mei și sper să reușesc acest lucru și în meciul cu Malta”.

Cei 23 de jucători rămași în lot pentru partida cu Malta sunt:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 60/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 15/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 35/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 36/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Iulian Cristea (FCSB, 0/0), Alin Toșca (PAOK, 16/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 9/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 43/5), Dorin Rotariu (Astana, 9/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 20/4), Dennis Man (FCSB, 3/0), Tudor Băluță (FC Viitorul, 4/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 16/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 9/0), Dan Nistor (Dinamo, 1/0), Alexandru Maxim (Mainz, 35/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 28/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 31/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 4/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 32/12), George Țucudean (CFR Cluj, 10/3), George Pușcaș (Palermo, 7/2)

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania33008-29
Suedia32108-47
România31117-54
Malta31022-63
Norvegia30216-72
Feroe30033-100