Dintre fotbaliștii care eu evoluat în această rundă s-a remarcat Mihai Velisar, fundașul celor de la Gaz Metan Mediaș marcând primul său gol în prima divizie.

Runda cu numărul șase a Ligii 1 a adus o nouă premieră pentru jucătorii eligibili regulii implementate de FRF. Mihai Velisar (foto), fundașul de 20 de ani al celor de la Gaz Metan Mediaș, fotbalist transferat chiar în această vară de la Petrolul, a înscris primul său gol în Liga 1.

Acesta a marcat golul de 2-0 în victoria obținută de echipa lui Edward Iordănescu pe terenul celor de la Voluntari, scor 3-0.

Velisar are cinci partide jucate în acest campionat, toate ca integralist. În această rundă, un nou jucător U21 a debutat în prima divizie, este vorba despre Szabolcs Kilyen, la Sepsi OSK.

În total, în această etapă au jucat 36 de jucători U21, 31 dintre aceștia fiind titulari și 19 integraliști. Două formații, Botoșani și Viitorul, au folosit câte 4 fotbaliști U21, cei mai mulți din această rundă.

La deținătoarea Cupei și Supercupei României toți 4 au fost titulari, 3 dintre aceștia bifând toate cele 90 de minute.

Hermmanstadt – Academica Clinceni 2-1
Au marcat: Patriche (3 – autogol), Debeljuh (90+5) / Vojtus (80)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Cordea (titular, 54 de minute)
Clinceni: Șut (integralist), R. Ion (titular, 55 de minute)

Chindia – Dinamo 3-2
Au marcat: Neguț (19), Leca (45+3), Cherchez (65 – pen.) / Montini (54), Nistor (82)
Chindia: Aioani (integralist), Șerban (titular, 59 de minute)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), R. Grigore (integralist), Mihaiu (titular, 62 de minute)

Sepsi – CFR Cluj 1-1
Au marcat: Flores (31) / Păun (10)
Sepsi: Kilyen (titular, 15 minute), Carnat (integralist)
CFR Cluj: Costache (titular, 69 de minute), Itu (titular, 72 de minute), Petrila (din minutul 69)

FC Botoșani – Universitatea Craiova 1-1
Au marcat: Golofca (1) / Bancu (29)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Andronic (din minutul 78), Cîmpanu (din minutul 55)
Craiova: Mihăilă (integralist), Markovic (titular, 29 de minute)

FCSB  – Politehnica Iași 1-2
Au marcat: Fl. Tănase (52 – pen.) / Frăsinescu (40), Loshaj (73)
FCSB: A. Vlad (integralist), Oaidă (integralist)
Poli Iași: F. Cristea (integralist), Hațiegan (titular, 45 de minute), Danale (din minutul 77)

Voluntari – Gaz Metan Mediaș 0-3
Au marcat: Cardoso (28), Velisar (43), Buș (53)
Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Costin (titular, 45 de minute)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist), Drăghici (din minutul 73)

Astra – Viitorul 1-1
Au marcat
: V. Gheorghe (40) / Tamaș (38 – autogol)
Astra: Simion (integralist), Stahl (titular, 18 minute)
Viitorul: Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (integralist), Mățan (titular, 71 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 6 a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portari: Aioani (Chindia), A. Vlad (FCSB)

Fundași: Opruț (Hermannstadt), Ciubotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Kilyen (Sepsi), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Velisar (Gaz Metan), Boboc (Viitorul)

Mijlocași: Șut (Clinceni), R. Ion (Clinceni), Șerban (Chindia), Mihaiu (Dinamo), Carnat (Sepsi), Itu (CFR), Costache (CFR), Petrila (CFR), Mihăilă (Craiova), Oaidă (FCSB), F. Cristea (Poli Iași), Hațiegan (Poli Iași), Danale (Poli Iași), I. Gheorghe (Voluntari), Costin (Voluntari), Olaru (Gaz Metan), Drăghici (Gaz Metan), Simion (Astra), Stahl (Astra), Ciobanu (Viitorul), Mățan (Viitorul)

Atacanți: Cordea (Hermannstadt), Andronic (Botoșani), Cîmpanu (Botoșani), Markovic (Craiova), Ganea (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.