Atletico Vaslui leagă a treia victorie în campionat, învingând Ştiinţa Miroslava, scor 1-0, şi urcă pe primul loc în clasamentul seriei I a ligii a 3-a, profitând şi de faptul că fostul lider, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, a stat în această rundă. Vasluienii au ieşit învingători, graţie inspiraţiei egipteanului Hany Ragab, care a punctat pentru trei puncte cu două minute înainte de terminarea timpului regulamentar.

De altfel, mijlocaşul ofensiv al lui Atletico este la al treilea joc consecutiv când se regăseşte pe lista marcatorilor. El a marcat pentru victoria cu 2-1 în partida cu AFC Hărman, din urmă cu două etape şi a bifat un hattrick în victoria Vasluiului cu scorul de 7-1 în faţa CSM Paşcani, din etapa trecută, devenind golgeterul formaţiei pregătite de Gabriel Crăciun.

În seria a doua, Metaloglobus ocupă locul întâi, după victoria de vineri cu Arsenal Malu, dar vedeta rundei a fost atacantul echipei mari a lui Dinamo, Harlem Gnohere, trimis la satelit, pentru care a marcat de trei ori, în victoria cu Delta Dobrogea. În seria a treia, liderul SCM Piteşti a avut emoţii cu nou-promovata Flacăra Moreni, remizând pe final, scor 1-1. Piteştenii sunt pe primul loc, dar Şirineasa îi poate depăşi în clasament dacă învinge sâmbătă la Titu.

În seria a IV-a a mai rămas o singură echipă cu punctaj maxim, Naţional Sebiş, care a făcut spectacol cu Cetate Deva, scor 6-3 şi a profitat de primul eşec din acest sezon al nou-promovatei Gloria Lunca Teuz Cermei, care a pierdut în ultimul minut duelul cu Pandurii II. În ultima serie, Sănătatea Cluj şi-a continuat parcursul bun şi a bifat al treilea succes al sezonului, fiind pe primul loc, cu 10 puncte.