Câștigătoarea Ligii de Tineret a pierdut și manșa retur a duelului cu reprezentanta Serbiei și părăsește astfel competiția continentală.

Oltenii pregătiți de Ștefan Florescu au început partida de la Belgrad parcă după același scenariu pe care începuse și turul de la Craiova. Cu sârbii marcând rapid și complicând dramatic șansele de calificare ale Universității.

Dacă în Bănie am văzut Partizan conducând din minutul 15, în Serbia s-a deschis scorul încă din minutul 8, cu Mircetic autor.

Prăbușire după pauză

Deși prima repriză a fost una relativ echilibrată, după pauză gazdele au marcat rapid, în minutul 52, prin Ugresic, iar de aici încolo practic s-a consfințit eliminarea Universității Craiova din turul 1 al UEFA Youth League.

Sârbii au mai punctat de încă două ori, în minutele 62 și 76, prin Petrovic și Jankovic, iar câștigătoarea Ligii de Tineret din România iese din cursa competiției continentale după două înfrângeri și fără gol marcat. Scor final, Partizan Belgrad – Universitatea Craiova 4-0, după 1-0 pentru Partizan în tur.