© FOTO:Valentin MACREA/SPORT PICTURES

Etapa a 9-a a sezonului a adus și schimbarea liderului după ce Unirea Slobozia a reușit să se impună la Șelimbăr cu scorul de 1-0, administrând formației pregătite de Claudiu Niculescu prima înfrângere din acest campionat.

Ialomițenii urcă pe primul loc în clasament grație acestei victorii, cu 21 de puncte, și rămân singura echipă neînvinsă din campionat. Afalna a marcat singurul gol al partidei, în minutul 7. Unirea Slobozia a profitat și de avantajul omului în plus după ce Lumbu a fost eliminat în minutul 18.

După pauza competițională, Unirea Slobozia urmează să primească vizita celor de la CSA Steaua, în timp ce CSC 1599 Șelimbăr va juca la Piatra Neamț împotriva Ceahlăului, două partide tari pentru primele două clasate.

CSA Steaua s-a impus în această rundă în fața celor de la Campionii FC Argeș, scor 3-1, și bifează astfel cel de-al doilea succes al sezonului. Alin Raicu și Bogdan Chipirliu de două ori au fost marcatorii stelei din acest joc, Andrei Zătreanu marcând golul de onoare pentru piteșteni în prelungirile partidei.

În urma acestui eșec, Argeșul a rămas fără antrenorul Eugen Beza, acesta părăsind banca tehnică a echipei, în locul lui fiind numit Eugen Neagoe.

Ceahlăul a avut avantaj de două goluri pe tabelă până în minutul 78 în partida cu CSM Alexandria, dar s-a văzut egalată în doar două minute după ce Ștefan Cană și Petre Simion au punctat pentru teleormăneni, aceștia câștigând primul punct pe teren propriu din acest sezon.

Cu toate acestea, CSM Alexandria încheie etapa pe penultimul loc în clasament, cu doar 5 puncte după aceste 9 etape de campionat.

Gloria Buzău câștigă partida cu CSM Slatina, un meci dificil pentru buzoieni după cum se anunța, și se menține în partea superioară a ierarhiei, fiind pe podium, locul 3 cu 18 puncte.

Andreas Mihaiu a deschis scorul în prima repriză pentru Gloria Buzău în partida de la Slatina, Chică-Roșă marcând pentru 2-0 imediat după pauză. CSM Slatina a redus din diferență prin Ionuț Mitran, dar nu a reușit să obțină mai mult din acest meci, buzoienii păstrând toate cele 3 puncte în cont.

Corvinul continuă seria meciurilor fără succes după ce a remizat în deplasarea de la Tunari, scor 1-1, al treilea meci consecutiv fără victorie pentru hunedoreni.

Marius Lupu a deschis scorul pentru oaspeții partidei în minutul 12, Ivanovski punctând de la punctul cu var în minutul 87 pentru a salva un punct pentru nou-promovata din Tunari. Corvinul rămâne în zona locurilor de play-off, fiind pe locul 6 cu 15 puncte.

Tot în cadrul rundei cu numărul 9, Viitorul Pandurii și Concordia Chiajna au remizat, scor 2-2, CS Mioveni a învins-o pe CSM Reșița cu 2-1 și își consolidează poziția de play-off, Chindia Târgoviște a trecut fără probleme de ultima clasată, Progresul Spartac, cu scorul de 3-0, CSC Dumbrăvița continuă evoluțiile bune și o învinge cu 1-0 pe Unirea Dej, iar Metaloglobus și AFK Csikszereda au încheiat alb meciul disputat la Clinceni, scor 0-0.

Liga 2 Casa Pariurilor se va relua după meciurile echipelor naționale, în weekendul următor!