© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Luni, 25 septembrie, a avut loc ultima partidă din cadrul rundei cu numărul 7 din Liga 2 Casa Pariurilor. CSA Steaua și CSM Slatina au fost protagonistele acestui duel încheiat la egalitate, scor 1-1.

CSM Slatina a început mai bine partida din Ghencea, amenințând poarta apărată de tânărul Adrian Frânculescu încă din minutul 6, atunci când Dorin Toma a șutat puternic de la 25 de metri de poartă. Mingea a fost respinsă în fața de portarul stelei, dar a reușit să blocheze în cele din urmă și șutul trimis de Claudiu Dragu. Tot Slatina a fost mai periculoasă în atac, iar veteranul Cătălin Doman a încercat din nou poarta adversă cu un șut puternic de la distanță, respins în corner de Adrian Frânculescu. Slatina a deschis în cele din urmă scorul prin Denis Marin, care a plasat lângă bară șutul trimis din marginea careului mare. Acesta a fost și rezultatul primei reprize.

În cea de-a doua parte, CSA Steaua și-a creat mai multe șanse de a marca, cea mai importantă venind în minutul 74 când Bogdan Chipirliu a trimis puternic din afara careului mare, dar mingea a lovit bara transversală. Același Chipirliu a reușit, în minutul 90, centrarea pentru golul egalizator marcat de tânărul David Matei.

S-a terminat 1-1, iar cele două echipe încheie etapa pe locurile 9 – CSM Slatina, respectiv 13 – CSA Steaua, diferența fiind însă de doar două puncte.

Etapă perfectă pentru CSC Șelimbăr

Formația sibiană s-a impus în deschiderea rundei în derby-ul cu Gloria Buzău, scor 2-1, și a profitat și de pașii greșiți făcuți de principalele urmăritoare, mărindu-și distanța în fruntea clasamentului Ligii a 2-a!

Unirea Slobozia a remizat alb în deplasarea de la Dej, Corvinul Hunedoara a cedat pe terenul celor de la Viitorul Pandurii, scor 1-2, în timp ce Ceahlăul Piatra Neamț a pierdut duelul cu Metaloglobus București, scor 1-2.

Nici CSC Dumbrăvița nu a reușit să mai repete forma bună din ultimele partide și a cedat cu 4-0 la Târgoviște. Grație acestui rezultat, Chindia a urcat până pe locul 6 în clasament, poziție ce asigură prezența în play-off-ul competiției.

Etapa a 8-a va debuta vineri, 29 septembrie, cu partida dintre Ceahlăul Piatra Neamț și Unirea Dej, și se va încheia luni, 2 octombrie, cu duelul dintre Corvinul Hunedoara și CS Mioveni.