Ieri, marți, 19 septembrie, a avut loc ultima partidă a rundei cu numărul 6 a sezonului de Liga 2 Casa Pariurilor, între Ceahlăul Piatra Neamț și Chindia Târgoviște, încheiată la egalitate, scor 1-1.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul în minutul 27 prin Patrick Petre. Au urmat mai multe acțiuni ofensive din partea ambelor echipe, cel de-al doilea gol al meciului venind în primul minut al prelungirilor, când Andrei Marc a adus egalarea în urma unui corner. A fost a 4-a remiză a sezonului pentru Chindia, care rămâne pe locul 10 cu 7 puncte, în timp ce pentru Ceahlăul a fost primul rezultat de egalitate înregistrat în actualul sezon, și încheie etapa pe poziția a 6-a cu 10 puncte.

Etapa a început cu o remiză albă

Runda a 6-a a debutat cu o remiză albă pe terenul din Chiajna, 0-0 între Concordia și CSA Steaua. Acesta a fost primul punct câștigat de Concordia Chiajna pe teren propriu în acest sezon, după ce pierduse meciurile cu CSM Alexandria și CSC 1599 Șelimbăr. Cu acest egal, CSA Steaua face 7 puncte, și încheie etapa pe locul 9 în clasament, în spatele adversarei directe din această rundă.

Primele puncte pierdute de CSC 1599 Șelimbăr

Formația sibiană a pierdut primele puncte în acest sezon, după ce a înregistrat 5 victorii în primele 5 etape. CSC Șelimbăr nu a putut trece de apărarea celor de la CSM Slatina, astfel că partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, scor 0-0. Șelimbăr rămâne lider, însă Corvinul, Unirea Slobozia și Gloria Buzău s-au apropriat la doar 2 puncte de aceștia. Chiar în deschiderea etapei următoare, CSC Șelimbăr și Gloria Buzău se vor întâlni în meci direct.

Gloria Buzău se impune din nou pe final

O specialistă a golurilor marcate pe final de meci în acest sezon, Gloria Buzău recidivează și în partida cu nou-promovata CSM Alexandria. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 85 de Cristi Dumitru, iar formația pregătită de Andrei Prepeliță se menține în zona locurilor de play-off, la 2 puncte de liderul CSC 1599 Șelimbăr, împotriva căruia va juca în etapa următoare.

CSC Dumbrăvița face scorul etapei

Formația timișeană a câștigat cu 6-1 partida cu CS Tunari de pe teren propriu. Grație acestui succes, Dumbrăvița ocupă locul 5 în clasament, cu 11 puncte, un start foarte bun de sezon pentru reprezentanta județului Timiș. În urma acestui eșec, CS Tunari a renunțat la serviciile antrenorului Florin Stângă, intermitatul la formația nou-promovată urmând să fie asigurat de Alin Ilin.

Continuă forma bună pentru Slobozia și Corvinul

Alături de Șelimbăr și Gloria Buzău, Unirea Slobozia și Corvinul Hunedoara sunt celelalte formații neînvinse în acest sezon. Ambele au câștigat cu 2-0 meciurile din această rundă, Unirea Slobozia cu Metaloglobus București, iar Corvinul cu CSM Reșița, și completează podiumul Ligii a 2-a în urma liderului CSC 1599 Șelimbăr.

Primul succes pentru Argeș în noul sezon

Campionii FC Argeș a reușit în runda a 6-a să obțină primul succes din actualul sezon. Aceștia au câștigat cu 2-0 partida cu Unirea Dej. Milcho Angelov și Bogdan Rusu au marcat în prima repriză a meciului pentru argeșeni, acesta fiind și scorul final al întâlnirii. Argeșul rămâne în jumătatea inferioară a clasamentului, pe locul 11, cu 7 puncte, dar se află la egalitate cu alte 4 formații.

Prima victorie și pentru Viitorul Pandurii

Gorjenii au spart și ei gheața în etapa a 6-a, reușind să se impună pe terenul Progresului Spartac, ultima clasată în campionat, cu 2-1. Alexandru Gîrbiță a semnat o dublă pentru Viitorul Pandurii, câte un gol pe repriză, golul bucureștenilor fiind reușit în minutele de final de Eduard Radu.

Remiză albă între CS Mioveni și AFK Csikszereda

Două din echipele ce erau mari favorite în lupta pentru promovare la startul sezonului, AFK Csikszereda și CS Mioveni, continuă începutul mai puțin convingător de sezon. Acestea au remizat în partida directă de la Miercurea Ciuc, scor 0-0, și încheie etapa în jumătatea inferioară a clasamentului. CS Mioveni ocupă locul 12 cu 7 puncte, iar AFK Csikszereda se află pe locul 14 cu 6 puncte.