blazon Romania

Cei 36 de jucători prezenți până acum la acțiunile din actuala campanie a României U21, convocați de Daniel Isăilă și Mirel Rădoi, provin din toate cele 5 regiuni de pe blazonul echipelor naționale și reprezintă 22 de județe ale României, plus București.

Reprezentativa U21 a României dispută marți, 11 septembrie, de la ora 19:00, la Ovidiu, un meci important pentru calificarea la EURO 2019, contra Bosniei-Herțegovina. Cu 7 puncte din ultimele 3 jocuri (urmează duelurile cu Țara Galilor și Liechtenstein, în octombrie), tricolorii vor merge la Campionatul European după două decenii. 

Din totalul jucătorilor aflați pe foaie la cele 7 partide disputate de România U21 în aceste preliminarii, doar Ianis Hagi s-a născut în afara României, mai precis la Istanbul (Turcia). Un detaliu care evidențiază interesant compoziția acestei generații promițătoare și care propune o nouă perspectivă asupra felului în care aceasta reprezintă România se naște în urma analizei locurilor de baștină ale celorlalți 35 de fotbaliști neînvinși până azi în partide oficiale pentru tricolor.

Astfel, nu doar că aceștia reprezintă toate cele 5 regiuni istorice ce se regăsesc prin elementele lor tradiționale în blazonul echipelor naționale de fotbal și, implicit, pe pieptul jucătorilor. Această generație este și un portret reprezentativ la nivelul județelor, pentru că acoperă, prin localitățile de proveniență, jumătate din România! Avem 6 jucători născuți în București și alte 22 de județe prezente cu jucători la lot!

Iată configurația completă pe județe și localități de proveniență:

București (6): Ionuț Radu, Andrei Radu, Ionuț Nedelcearu, Andrei Ciobanu, Mihai Dobre, Răzvan Marin
Arad (2): Dennis Man (Vladimirescu), Adrian Petre (Arad)
Constanța (3): Cristian Manea (Agigea), Alexandru Cicâldău (Medgidia), Dragoș Nedelcu (Constanța)
Olt (2): Florin Ștefan (Slatina), Vladimir Screciu (Corabia)
Cluj (2): Olimpiu Moruțan (Cluj-Napoca), Marco Dulca (Cluj-Napoca)
Timiș (2): Carlo Casap (Timișoara), Andrei Sîntean (Sânnicolau Mare)
Galați (2): Alexandru Mățan (Galați), Alexandru Tudorie (Galați)
Bihor (1):George Pușcaș (Marghita)
Ilfov (1): Relu Stoian (Voluntari)
Brăila (1): Florinel Coman (Brăila)
Argeș (1): Virgil Ghiță (Pitești)
Dâmbovița (1): Andrei Ivan (Moreni)
Vâlcea (1): Florin Borța (Râmnicu Vâlcea)
Teleorman (1): Ionuț Costache (Videle)
Botoșani (1): Andrei Burlacu (Botoșani)
Vaslui (1): Alexandru Pașcanu (Bârlad)
Hunedoara (1): Răzvan Oaidă (Petroșani)
Satu Mare (1): Adrian Rus (Satu Mare)
Mureș (1): Arpad Tordai (Târgu Mureș)
Brașov (1): Vlad Olteanu (Brașov)
Sibiu (1): Cătălin Căbuz (Avrig)
Dolj (1): Radu Boboc (Craiova)
Mehedinți (1): Silviu Balaure (Drobeta-Turnu Severin)

Articol de Gabriel Berceanu

Clasamentul grupei:

Bosnia-Herțegovina860222-518
ROMÂNIA743011-415
Portugalia741218-913
Țara Galilor73138-910
Elveția82157-157
Liechtenstein70072-260

S-au jucat:

Bosnia-Herțegovina – Liechtenstein 6-0 (28.03.2017); Liechtenstein – ROMÂNIA 0-2, Elveția – Bosnia-Herțegovina 1-0 (13.06.2017); Bosnia-Herțegovina – ROMÂNIA 1-3, Elveția – Țara Galilor 0-3 (01.09.2017); ROMÂNIA – Elveția 1-1, Portugalia – Țara Galilor 2-0 (05.09.2017), Elveția – ROMÂNIA 0-2 (06.10.2017), Bosnia-Herțegovina – Portugalia 3-1 (10.10.2017), Liechtenstein – Elveția 0-2 (10.11.2017), ROMÂNIA – Portugalia 1-1 (10.11.2017), Țara Galilor – Bosnia-Herțegovina 0-4 (10.11.2017), Portugalia – Elveția 2-1 (14.11.2017), Țara Galilor – ROMÂNIA 0-0 (14.11.2017), Bosnia-Herțegovina – Țara Galilor 1-0 (23.03.2018), Portugalia – Liechtenstein 7-0 (23.03.2018), Elveția – Portugalia 2-4 (27.03.2018),  Liechtenstein – Bosnia-Herțegovina 0-4 (27.03.2018), Portugalia – ROMÂNIA 1-2, Țara Galilor – Liechtenstein 2-1, Bosnia-Herțegovina – Elveția 3-0 (07.09.2018);

Meciuri rămase de disputat:

ROMÂNIA – Bosnia-Herțegovina, Elveția – Liechtenstein, Țara Galilor – Portugalia (11.09.2018);
Liechtenstein – Portugalia (11.10.2018); ROMÂNIA – Țara Galilor (12.10.2018);
ROMÂNIA – Liechtenstein, Portugalia – Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor – Elveția (16.10.2018)