Naționala juniorilor născuți în 2004 a disputat miercuri, 17 februarie, la Gyula, un meci amical în fața selecționatei similare a Ungariei.

Tricolorii pregătiți de Daniel Mogoșanu s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0 la pauză). Fulga, în minutul 30, a deschis scorul pentru naționala noastră, care, în minutul 57, și-a mărit avantajul în urma unui autogol. Reușita gazdelor a venit în minutul 67.

Au evoluat pentru România U17:

1. Mărgărit (12. Dincă, 46) – 2. Maftei (14. Dragomir, 76), 5. Petruţ (16. Martinovic, 62), 15. Răducioiu (4. Ţone, 76), 3. Şuteu (18. Neacşu, 72) – 10. Radaslavescu-cpt. (21. Petre, 76), 6. Stavrositu (20. Kolbasz, 46) – 7. Oargă (19. Scocîlcă, 46), 8. Morar (22. El Sawy, 72), 11. Borduşanu (17. Rusu, 72) – 9. Fulga (13. Cociş, 62). Antrenor: Daniel Mogoșanu

Iată lotul convocat pentru această acțiune de pregătire:

Portari: Valentin Mărgărit (Fotbal Club Rapid), David Dincă (Viitorul Constanța)

Fundași: David Țone (Dinamo), Alexandru Șuteu (FCSB), David Petruț (FCSB), Robert Răducioiu (Viitorul Constanța), Iustin Neacșu (Universitatea Cluj), Bogdan Dragomir (Fotbal Club Rapid), Vlasti Martinovic (Viitorul Constanța), David Maftei (Viitorul Constanța)

Mijlocași: Tudor Cociș (CAO 1910), Rareș Scocîlcă (Universitatea Cluj), Septimiu Kolbasz (Universitatea Cluj), Florin Petre (CSS Târgoviște / FC Pucioasa), Ștefan Stavrositu (FCSB), Eduard Rusu (Academica Clinceni), Eduard Radaslavescu (Viitorul Constanța), Antonio Bordușanu (Dinamo), Traian Oargă (Universitatea Cluj), Omar El Sawy (AFK Csikszereda)

Atacanți: Gabriel Fulga (FCSB), David Morar (Academica Clinceni)