Selecționata Under 16 a României a pierdut partida cu Cipru, scor 3-1, din cadrul turneului UEFA de dezvoltare, pe care îl găzduim în această săptămână.

Tricolorii au deschis scorul în minutul 34, în urma reușitei lui Remus Mihai, și au mai ratat alte câteva ocazii mari de a majora diferența în prima repriză. La pauză, selecționerul Adrian Vâsâi a schimbat jumătate din echipă.

Spre finalul jocului, în urma unor greșeli ale defensivei noastre, arbitrul partidei a dictat două penalty-uri pentru oaspeți, în decursul a 5 minute, transformate de căpitanul Ciprului, Kokkinoftas (73) și Zefki (78). Aceștia au mai dat un gol în prelungirile partidei, stabilind scorul final, 3-1!

În primul meci, care s-a disputat la Centrul Național de Fotbal Buftea, de la ora 15:00,  Rusia U16 a învins cu 3-0 selecționata U17 din Haiti.

România – Cipru 1-3 (Mihai 34 / Kokkinoftas 73-pen, Zefki 78-pen, Loizou 80+1)

România: 1. Popa-cpt – 2. Plumbuitu (15. Avram 41), 3. Dănuleasa (13. Nicolescu 41), 6. Sîrbu (14, Lungu 41), 5. Pîrvulescu – 8. Mălăele (17. Pandele, 4. Popescu (16. Gheralia 32), 10.Bodișteanu – 11. Niță (18. Rus 41), 9. Mihai, 7. Andronache. Selecționer: Adrian Văsâi
Rezerve: 12. Borbei

Cipru: 1. Konstantinous – 2. Fasouliotis ( 20. Philippou 67), 18. Kokkinoftas, 5. Kostis, 3. Laos ( 14. Katsiamis 78)– 8. Foti (19. Damianou 78), 15. Marneros (6. Fokas 52) – 10. Pontkou (13. Georgiou 28), 9. Pavlides (17. Christou 67), 11. Loizou – 7. Zefki (16. Motis 78). Selecționer: Avraam Sergides
Rezerve: 12. Hadjigavriel – 4. Savva

Andrei David, care evoluează la ACF Fiorentina, nu a putut fi folosit în această partidă din cauza unei răceli.

În cadrul acestor turnee de dezvoltare s-a implementat și sistemul “sin bin” (eliminarea temporară). Aceasta a fost introdusă în cadrul acestui turneu pentru a încuraja comportamentul sportiv al jucătorilor. Eliminarea temporară ține locul unui cartonaș galben și arbitrul va elimina temporar un jucător pentru 8 minute dacă acesta comite una dintre următoarele greșeli:

• Simulează (în orice loc de pe terenul de joc)
  • Întarzie reluarea jocului (blochează executarea unei lovituri libere a echipei adverse, lovește mingea după fluierul arbitrului, blochează executarea unei aruncări de la margine)
  • Protestează prin vorbe sau gesturi la deciziile arbitrilor
  • Oprește un atac promițător prin ținere, împingere, jucarea mingii cu mâna
  • Face o fentă neregulamentară, la executarea unei lovituri de pedeapsă

Rezultatele și programul complet al meciurilor:

16 aprilie: Haiti U17 – Rusia 0-3; România – Cipru 1-3

18 aprilie: Cipru – Haiti U17 (Buftea, ora 15:00), Rusia – România (Mogoșoaia, ora 17:00)

20 aprilie: România – Haiti U17 (Mogoșoaia, ora 14:00), Rusia – Cipru (Buftea, ora 16:00)

Ca parte a eforturilor continue ale UEFA de a dezvolta fotbalul în întreaga Europă și ca răspuns la feedbackul primit de la asociațiile membre UEFA, forul european a creat turnee de dezvoltare pentru a oferi tinerilor și tinerelor o oportunitate suplimentară de a juca meciuri internaționale competitive.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru acest turneu:

Portari: Robert Popa (Flacăra Horezu), Alexandru Borbei (ASU Politehnica Timişoara), Valentin Mărgărit (ACS Centrul de Performanță Rapid)

FundașiLuca Ciontea (SC Dinamo 1948) Gabriel Plumbuitu (ASC Daco-Getica Bucureşti), Gabriel Dănuleasa (FC Viitorul), Mario Nicolescu (Real Zaragoza/Spania), Dan Sîrbu (FC Viitorul), Eduard Avram (Gaz Metan Mediaş), Robert Lungu (Girona FC/Spania), Sergiu Pîrvulescu (SR Municipal Braşov)

Mijlocași: Andrei Gheralia (Vitesse Arnhem/Olanda), Nicolas Popescu (FC Viitorul), Andrei Pandele (FC FCSB), Marco Rus (Yeovil Town/Anglia), Roberto Mălăele (FC Viitorul), Andrei David (ACF Fiorentina/Italia), Robert Niţă (FC FCSB), Ştefan Bodişteanu (FC Viitorul)

Atacanți: Remus Mihai (FC Viitorul), Luca Andronache (FC FCSB), Robert Tudor (FCSB)

*Luca Ciontea (SC Dinamo 1948) a părăsit cantonamentul în urma unei accidentări, selecționerul Adrian Văsâi convocându-l în locul său pe Robert Tudor, de la FCSB.

În toamnă jucăm în calificările pentru EURO 2020 pe teren propriu

Naționala pregătită de Adrian Văsâi, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2003, va face parte din Grupa 10 a calificărilor, alături de Rusia, Elveția și San Marino. Meciurile se vor disputa în România, în perioada 24-30 octombrie, conform următorului program:

24 octombrie: Rusia – San Marino, România – Elveția
27 octombrie: Rusia – România, Elveția – San Marino
30 octombrie: Elveția – Rusia, San Marino – România

Primele două clasate în cele 13 grupe de calificare alături de cele mai bune 4 locuri trei se vor califica la Turul de Elită din primăvara anului 2020, cărora li se alătură Spania și Anglia.

La Campionatul European Under 17, găzduit de Estonia la finalul lunii mai 2020, vor participa câștigătoarele celor 8 grupe de la „Elită” și cele mai bune șapte locuri secunde, alături de țara-gazdă.