Faza in meciul amical de fotbal dintre Romania U15 si Cipru U15, disputat la Centrul National de fotbal de la Buftea, marti 19 noiembre 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Cei mai tineri dintre tricolori au disputat două jocuri amicale în compania selecționatei Ciprului, pe 19 și 21 noiembrie, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

În primul joc, cele două selecționate au remizat, 1-1, iar în al doilea, programat joi, 21 noiembrie, tricolorii s-au impus cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Caragea în startul reprizei secunde, la câteva minute după ce a intrat pe teren!

ROMÂNIA – CIPRU 1-0
A marcat: Caragea (48)

ROMÂNIA: 1. Kis – 13. Fărăgău (2. Geană 68), 15. Sgârcitu (4. Popa 43), 8. Brășfăleanu-cpt, 6. Borza (11. Stancovici 68)- 16. Vînău (3. Horșia 43), 18. Cibi (5. Ștefănescu 65), 19. Mihăilă (7. Mazil 68) – 14. Manolache (9. Melniciuc 43), 21. Dragomir ( 10. Caragea 43), 17. Moraru. Antrenori: R. Rotaru, V. Sinescu și I. Cojocaru
Rezerve: 1. Răfăilă – 20. Căldăraru

CIPRU: 1. Frangeskis – 2. Kapsis, 4. Yiannacou, 15. Karagiorgis, 13. Christou – 18. Andreou, 16. Chiromerides – 7. Nephytou, 10. Evripidou-cpt, 20. Savva – 9. Odysseos. Antrenor: Demetris Demetriou
Rezerve: 12. Michail – 3. Antoniou, 5. Ioannou, 6. Kondylis, 8. Charalampous, 11. Fasouliotis, 14. Panagi, 17. Skordi, 19. Constantine

*David Nemțanu s-a accidentat la antrenamentul de ieri și nu va putea evolua în jocul de astăzi!

În primul joc disputat marți, tricolorii au remizat, scor 1-1. A deschis scorul din penalty Alexandru Melniciuc (22), în timp ce pentru oaspeți a înscris după pauză Andreas Odysseos (64).

Selecționata pregătită de antrenorii Răzvan Rotaru, Valentin Sinescu și Iulian Cojocaru a disputat luna trecută primele sale meciuri internaționale, în faţa naționalei similare a Moldovei. Tinerii tricolori s-au impus în ambele jocuri cu 3-0.

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Vlad Răfăilă (FC Viitorul), Vilmos Kis (FC Universitatea Cluj)

Fundași: Alin Ștefănescu (FC Viitorul), Sebastian Borza (FC Viitorul), Bogdan Brășfăleanu (Universitatea Craiova), Alex Fărăgău (FC Universitatea Cluj), Mario Geană (FCSB), Iustin Sgârcitu (FCSB), Luca Popa (CSM Oradea)

Mijlocași: Adrian Horșia (FCSB), Andrei Vinău (FC Universitatea Cluj), Adrian Mazilu (FC Viitorul), Adrian Caragea (FC Viitorul), Leonard Căldăraru (Primavera Târgu Jiu), Victor Stancovici (CS Petrosport Ploiești), Fabiano Cibi (LPS Banatul Timișoara), Andrei Mihăilă (ACS Sport Team București), Luca Manolache (FCSB),

Atacanți: Alexandru Melniciuc (ACS Prosport Academy), David Nemțanu (ACS Prosport Academy), Denis Dragomir (AFC Unirea 04 Slobozia), Raul Orlandea (Gaz Metan Mediaș), Matei Moraru (FC Universitatea Cluj)

*Convocat inițial, Raul Orlandea (Gaz Metan Mediaș) s-a accidentat, iar în locul său a fost chemat Matei Moraru (Universitatea Cluj)!