Până pe 1 mai, selecționata României U15 participă la ”Torneo delle Nazioni”, care se desfășoară în Italia, Slovenia și Austria.

Marți, 26 aprilie, juniorii născuți în 2007 au pierdut primul joc contra echipei similare a Cehiei. Scorul a fost 2-1, golul nostru fiind marcat de Mario Tout, în minutul 70+1.

Au evoluat: Ungureanu – Gașpăr (Ilaș 62), Ioniță, Saca, Techereș (Grideanu 45) – Lambru, Olaru (Medelean 66) – Crișan (Tout 45), Stoian, Pîrvu (Niculiță-Mocanu 53) – Oargă-cpt.

Componența grupelor la “Torneo delle Nazioni”

GRUPA A: Chile, Anglia, Italia
GRUPA B: Belgia, Slovenia, SUA
GRUPA C: Mexic, Cehia, ROMÂNIA
GRUPA D: Austria, Norvegia, Portugalia

Următoarele meciuri ale tricolorilor, cu mențiunea că durata unui joc este de 70 de minute:

• 27.04.2022: ROMÂNIA U15 – Mexic U15, ora 17:00, Vipolze, Slovenia
  • 29.04.2022: ROMÂNIA U15 – Austria U15 / Norvegia U15 / Portugalia U15 (în funcție de meciurile din GRUPA D)
  • 01.05.2022: ROMÂNIA U15 – (adversar în funcție de celelalte meciuri)

Lotul convocat de Victor Ene pentru această acțiune:

Portari: George Ungureanu (FC Rapid 1923), Alexandru Maxim (FCSB)

Fundași: Diego Voion (LPS Iași), Florin Gașpăr (CSS Craiova), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Ștefan Ioniță (Dinamo), Horia Grideanu (Kids Tâmpa Brașov), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Leonard Saca (FC Barcelona), Valentin Medelean (Getafe)

Mijlocași: Răzvan Olaru (Politehnica Iași), Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Mario Ioniță (ACS Petrolul 52), Mario Tout (Universitatea Cluj), Denis Crișan (Espanyol)

Atacanți: Robert Petculescu (Progresul Spartac), Denis Niculiță-Mocanu (Victoria Delta Tulcea), Alexandru Stoian (Academica Clinceni), Ianis Pîrvu (Campionii FC Argeș), Vlad Oargă (Viitorul Cluj)