Aseară, în fața unui public fantastic prezent în tribunele stadionului Giulești-Valentin Stănescu din București, echipa noastră națională și-a redescoperit și reetalat potențialul, valoarea și virtuțile, învingând la un scor (3-0) și într-o manieră entuziasmante reprezentativa Bosniei-Herțegovina.

Diferența de scor ar fi putut fi și mai mare, reflectând, de fapt, superioritatea tricolorilor în jocul de ieri, aceștia evoluând, în plus, și cu o determinare ieșită din comun.

Golurile marcate până la pauză de Adrian Mutu (37) și Ciprian Marica (41), ambele din centrări perfecte venite de pe partea stângă de la Răzvan Raț, au prefațat un mitan secund desfășurat conform acelorași tipare, Marica izbutind să aducă scorul la 3-0 în minutul 55, printr-o execuție de mare efect.

În minutul 90+4, portarul bosniacilor, Kenan Hasagic, a apărat lovitura de pedeapsă executată de Cristian Săpunaru.

Selecționerul Răzvan Lucescu a aliniat următoarea formulă de echipă: Tătărușanu – Săpunaru, Papp, Tamaș, Raț – Torje, Mureșan, Bourceanu, Sânmărtean (63 Cristian Tănase) – Mutu (83 Surdu), Marica (87 Marius Alexe)

În urma acestui rezultat, clasamentul grupei se prezintă, înaintea meciurilor programate pe 7 iunie a.c. (Belarus – Luxemburg și Bosnia-Herțegovina – Albania), astfel: 1. FRANȚA 13 puncte, 2. Belarus 9 puncte, 3. ROMÂNIA 8 puncte (toate, câte 6 jocuri), 4. Albania 8 puncte, 5. Bosnia-Herțegovina 7 puncte, 6. Luxemburg 1 punct

Astfel, așadar, naționala României și-a valorificat de minune ultima șansă de a rămâne în calculele calificării la play-off, prima rundă din sezonul 2011-2012 programând, la data de 2 septembrie a.c., următoarele partide: LUXEMBURG – ROMÂNIA, Albania – Franța și Belarus – Bosnia-Herțegovina. După patru zile, stadionul Național din București va găzdui meciul ROMÂNIA – FRANȚA, zi în care Bosnia-Herțegovina va primi vizita Belarusului.