Site-ul frf.ro face radiografia prestațiilor din ultimul meci pentru jucătorii din circuitul echipei naționale care sunt legitimați la cluburi din afara României.

Raul RUSESCU a ieșit încă o dată în evidență în meciul Rio Ave – SPORTING BRAGA 1-1, din cadrul etapei a 24 în SuperLiga. Atacantul român a jucat toate cele 90 de minute, iar în minutul 65 a marcat singurul gol al echipei sale. Braga a beneficiat de un penalty după un henț comis de Roderick, pe care l-a transformat Rusescu. Raul RUSESCU a fost apreciat de presa lusitană care i-a acordat a doua cea mai mare notă din echipă.

Alexandru MAXIM a fost decisiv în meciul STUTTGART –  Hamburg 1-0, din etapa a 30-a a Bundesligii. Tanărul jucător roman a fost trimis pe teren în minutul 64, iar în minutul 69 a marcat singurul gol al partidei, după o pasă primită de la Traore. Gol de trei puncte enorme. Cu această reușită, Maxim își duce echipa pe loc de salvare, cu un punct deasupra zonei retrogradării. A fost al 7-lea gol înscris de Maxim în 33 de meciuri jucate în Bundesliga. În plus, a mai dat și 12 pase decisive. Maxim a reușit prin golul său să aducă din nou victoria șvabilor după o serie de 10 meciuri fără succes!

Bogdan STANCU a marcat din nou. În meciul din etapa a 26-a din Turcia, Genclerbirligi – Elazigspor 3-1, Stancu a înscris în minutul 29 și ducea scorul la 2-0. Atacantul român a înscris al 13-lea său gol în acest sezon și e pe primul loc în clasamentul golgeterilor. El a fost folosit toate cele 90 de minute.

Ovidiu HEREA a fost pe teren tot meciul Aarau – SION 2-0, din etapa a 26-a elvețiană.

Gabriel TORJE a jucat doar câteva secunde în meciul ESPANYOL – Levante 0-0. Mijlocașul nostru a fost introdus pe teren în minutul 90.

Răzvan RAȚ, ca de obicei, a jucat tot meciul. Valladolid – RAYO VALLECANO a fost 1-1, iar după 29 de etape madrilenii se distanțează la trei puncte de retrogradare.

Bănel NICOLIȚĂ a jucat din nou toate minutele, iar NANTES – Montpellier, din etapa a 30-a, a fost 2-1. Nicoliță putea aduce liniștea pe stadion mai devreme, mai exact în minutul 67. Atunci, dintr-o poziție foarte bună a avut o reacție întarziată și a ratat șansa de a face 3-1. Pe final, pentru un fault tare, a fost avertizat cu un cartonaș galben.

Adrian STOIAN a fost folosit prima repriză a meciului din etapa a 29-a din Serie A, CHIEVO – Roma 0-2. Adrian a rămas la vestiare la finalul pauzei.

Ciprian MARICA a fost titular in meciul Athletic Bilbao – GETAFE din etapa a 29-a a Primerei Division, scor 1-0. În minutul 37, când bascii deja conduceau, pentru că i-a cerut vehement arbitrului Teixeira Vitienes să dicteze un penalty, a primit cartonaș galben. A jucat toate minutele, iar pe final putea aduce egalarea, dar șutul lui din întoarcere a fost prins de portarul advers.

Constantin NICA a fost titular contra lui Inter. În meciul de pe “San Siro”, Inter – Atalanta 1-2, Nica a jucat până în minutul 74, iar evoluția lui a fost apreciată de presa italiană. Nica a fost avertizat cu un cartonaș galben, iar în momentul în care a fost înlocuit, scorul era 1-1.

Gheorghe GROZAV a fost trimis pe teren în minutul 74 al partidei TEREK – Kuban 2-1, din etapa a 22 a campionatului Rusiei, când scorul final era deja stabilit. La adversari, Gigel BUCUR intrase în minutul 64.

Ștefan RADU a fost integralist pentru Lazio în remiza înregistrată pe teren propriu în fața lui AC Milan, scor 1-1, în etapa a 29-a din Serie A.

Alexandru BOURCEANU s-a accidentat la ultimul antrenament înaintea jocului TRABZONSPOR – Kasimpasa 0-0. Nu se știe perioada de pauză pe care este obligat să o facă fostul căpitan al Stelei.

Dorin GOIAN (Asteras), Srdjan LUCHIN (Botev), Costel PANTILIMON (Manchester City), Alexandru VLAD (Dnepr), Gabi TAMAȘ (Doncaster), Mihai ROMAN (Toulouse), Vlad CHIRICHEȘ (Tottenham), Costin LAZĂR (PAOK), Aurelian CHIȚU (Giannina), Marius ALEXE (Sassuolo) nu au fost folosiți.