Șapte internaționali români, dintre cei aflați în vederile naționalei, au jucat la sfârșitul săptămânii.

Însă nici măcar unul dintre ei nu a ieșit de pe teren învingător! Dacă echipa lui Vlad Chiricheș a revenit și remizat în prelungiri după ce a fost condusă cu 3-0, cea a lui Borceanu a irosit un avantaj de două goluri, încheind la egalitate, scor 2-2. Mai jos aveți informații despre prestațiile ”tricolorilor” din afara țării:

Vlad CHIRICHEȘ a fost pentru a doua oară consecutiv titular la Tottenham,  dar evoluția lui nu l-a mulțumit pe antrenorul Tim Sherwood. Nesiguranța fundașului român a fost taxată mai ales la golul al treilea al lui West Brom, când Sessegnon l-a depășit pe acesta și a marcat pentru 3-0. Chiricheș a fost înlocuit la pauză, când scorul era 3-1. Tottenham a reușit totuși să obțină un rezultat de egalitate, 3-3, grație unui gol reușit în minutele de prelungire ale meciului.

Gabriel TAMAȘ a revenit ca titular. A jucat tot meciul Ipswich – DONCASTER 2-1. Tamaș pare că și-a recâștigat postul de titular în echipă.

Mihai ROMAN a fost trimis pe teren în minutul 76 al meciului Sochaux – TOULOUSE 2-0. După numai trei minute, mijlocașul român putea chiar să marcheze, dar a ratat total o pasă bună primită la marginea careului advers. Când a intrat Roman, scorul era deja 2-0. Important este că după debutul în Hexagon, Roman a bifat a doua prezență consecutivă la Toulouse.

Bogdan STANCU a fost iar titular, chiar dacă împotriva lui Trabzonspor, etapa trecută, a ieșit din cauza unor probleme medicale. Stancu a jucat 83 de minute în meciul Genclerbirligi – Erciyespor 0-0.  În minutul 17, Stancu a ratat o bună ocazie, mingea șutată de el a trecut puțin alături.

Ovidiu HEREA a fost trimis pe teren în minutul 77 al meciului SION – Basel 0-1. Românul a intrat când echipa lui era deja condusă și nu a reușit nimic notabil la poarta campionilor.

Alexandru BOURCEANU a intrat titular și a avut o evoluție bună pe toată durata partidei Eskisehir – TRABZONSPOR 2-2. Echipa lui Alex a condus cu 2-0, dar a fost pedepsită cu două lovituri de la 11 metri dictate într-un interval de patru minute, ambele transformate de Zegin. După acest joc, echipa lui Bourceanu a urcat totuși pe locul patru, european, pentru că are un golaveraj mai bun decât Sivasspor. În plus, pe Trabzonspor o avantajează și meciurile directe cu Sivasspor.

Ciprian MARICA a fost, ca de obicei, titular în meciul GETAFE – Atletico Madrid 0-2. A început bine și l-a forțat în minutul 17 pe Godin să primească un avertisment. În repriza a doua, mai exact în minutele 79 și 82, atacantul român a cerut o lovitură de la 11 metri pe care arbitrul nu a acordat-o.

Din diferite motive, mai mulți români, dintre cei aflați în vizorul naționalei, nu au jucat la sfârșitul acestei săptămâni: George GROZAV în TEREK-Rostov, Alex MAXIM în Borussia Monchengladbach- STUTTGART, Marius ALEXE în Sassuolo- Cagliari, Constantin NICA în Roma- ATALANTA, Alexandru VLAD în DnNEPR- Met. Zaporoje, Bănel NICOLIȚĂ în Nantes- Guingamp , Constantin PANTILIMON în Liverpool- MANCHESTER CITY, Adrian STOIAN în Livorno- CHIEVO, Costin LAZĂR în Levadiakos- PAOK, Dorin GOIAN în Veria- ASTERAS, Aurelian CHIȚU în Aris- GIANNINA, Raul RUSESCU în BRAGA- Porto, Gabriel TORJE și Răzvan RAȚ în ESPANYOL- RAYO.