George Pușcaș a fost folosit în premieră ca titular în Serie A în Internazionale Milano – Parma 1-1, din etapa 29. Atacantul român a fost înlocuit la pauză cu croatul Mateo Kovacic, când scorul era deja 1-1. Cu 4 zile înainte să împlinească 19 ani, Pușcaș a bifat deja a treia prezență în prima ligă italiană.

Lucian Sânmărtean a fost integralist în Al Ittihad – Al Nasr 1-3, în etapa 21 din Arabia Saudită. Echipa românului a pierdut după 6 victorii consecutive în campionat și ocupă locul 4, la 9 puncte de liderul Al Nasr.

Claudiu Keșeru a jucat toate cele 90 de minute ale partidei Al Sadd – Al Gharafa 5-1, din etapa 24 din Qatar. Atacantul român a marcat unicul gol al echipei sale, în minutul 29, când scorul era deja 3-0 pentru gazde. Al Gharafa ocupă locul 5 în Qatar, la 20 de puncte de lider. În 7 partide jucate în Qatar, Keșeru are deja 8 reușite!

Alexandru Maxim s-a aflat pe teren 87 de minute în Wolfsburg – Stuttgart 3-1, în etapa 27 din Bundesliga. Echipa românului ocupă ultimul loc în prima ligă germană, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc salvator.

Florin Andone a jucat o repriză în Cordoba – Atletico Madrid 0-2, în etapa 29 din La Liga. Atacantul român a fost înlocuit după primele 45 de minute cu algerianul Ghilas. Cordoba rămâne pe ultimul loc în Spania, la 8 puncte de salvare.

Cosmin Moți a fost integralist în victoria lui Ludogorets în fața lui ȚSKA Sofia cu scorul de 4-0, în campionatul Bulgariei.

O veste bună din Championship, liga a doua engleză: fost component al reprezentativelor Under 19 și Under 21 ale României, Sergiu Buș a înscris primul său gol pentru Sheffield Wednesday în remiza de pe teren propriu, 1-1, cu Huddersfield. Atacantul român a intrat în minutul 63 și a deschis scorul cu patru minute înainte de final.