Aseară, 29 februarie a.c., echipele naționale ale României și Uruguayului au remizat, 1-1, în primul nostru joc amical din 2012, găzduit de Național Arena din București.

Oaspeții noștri, campionii "en titre" ai Americii de Sud au deschis scorul, în minutul 2, printr-un superb șut al lui Edinson Cavani, tricolorii egalând în minutul 50, Bogdan Stancu fiind cel care a concretizat, printr-o frumoasă lovitură de cap, perfecta centrare a lui Gabriel Torje.

Selecționerul echipei noastre naționale, Victor Pițurcă, a optat pentru următoarea formulă de echipă: Ciprian Anton Tătărușanu – Paul Papp, Vlad Iulian Chiricheș, Nicolai Dorin Goian, Iasmin Latovlevici (61 Marius Valerică Găman) – Doru Mihai Pintilii (46 Costin Lazăr), Ionuț Neagu (46 Alexandru Bourceanu) – Gabriel Andrei Torje, Daniel George Niculae (46 Ciprian Andrei Marica), Adrian Mutu (75 Cristian Tănase) – Marius Constantin Niculae (46 Bogdan Sorin Stancu)

– A fost al 5-lea meci contra Uruguayului (bilanţ: o victorie, două egaluri, două înfrângeri) şi, totodată, al 26-lea împotriva unei reprezentative de pe continentul sud-american, România având un bilanţ de 9 victorii, 6 egaluri, 11 înfrângeri.

– Pe de altă parte, rămânem de 14 ani fără victorie în faţa echipelor naționale sud-americane, de la acel 1-0 de la Lyon în faţa Columbiei, înregistrat la turneul final al Cupei Mondiale FIFA 1998, din Franţa. De atunci, au mai fost consemnate 5 întâlniri cu reprezentante ale acestui continent.

– Comparativ cu ultima dispută româno-uruguayană, cea din 2006 de pe pământ nord-american (pierdută de noi cu 0-2), aseară s-au mai regăsit pe teren câtre patru fotbalişti din fiecare tabără, Fucile, Godin, A. González şi Abreu la „celeşti”, Mutu, Marius Niculae, Daniel Niculae şi Goian de la „tricolori”. Şi să nu-i uităm pe cei doi selecţioneri, Oscar Washington Tábarez şi Victor Piţurcă.

– Ieri, România a jucat al treilea meci pe Naţional Arena, înregistrând al treilea egal.

– Pentru prima oară, la un meci al naţionalei noastre s-a aflat la centru cunoscutul arbitru ungur, Viktor Kassai. El devine al 24-lea cavaler al fluierului din ţara vecină care conduce un meci al reprezentativei României.

– La Bucureşti, Uruguay şi-a egalat un record, cel al jocurilor consecutive fără înfrângere, acesta fiind al 14-lea (ultimul eșec, 1-2 cu Germania, la Sinsheim), cu un bilanț de 9 victorii şi 5 egaluri. Interesant e că primul record a avut drept punct de plecare o dispută cu reprezentativa României, la Montevideo, în ziua de 04.01.1967, scor 1-1. Au urmat 6 victorii şi 7 egaluri. Unii consideră însă că, de fapt, acesta este recordul adevărat, deoarece, în amintita serie din anii 60, la unul dintre meciuri, cu Paraguay în 1968, la Asunción, la scorul de 0-0, echipa celestă a părăsit terenul în minutul 70, rezultatul final fiind consemnat ca fiind cel existent pe tabelă.

Rugăm unitățile mass-media, care vor prelua statistica de mai sus, să specifice sursa. Mulțumim!

FOTOGRAFIE: NICULAE PROFIR