În a patra etapă a preliminariilor europene pentru calificarea la Cupa Mondială din Rusia, echipa naţională a fost învinsă la Bucureşti de Polonia, scor 0-3.

Tabela a rezistat nemodificată timp de 11 minute, oaspeţii deschizând scorul prin Grosicki, care a şutat imparabil, mingea intrând în poartă după ce a lovit transversala. România a pus în pericol poarta lui Fabinski prin Chiricheş, după o jumătate de oră de joc, la o lovitură liberă executată de Stanciu, însă până la pauză nu s-a mai schimbat nimic şi oaspeţii au intrat în avantaj la cabine.

Selecţionerul Christoph Daum a mutat la pauză cu Florin Andone şi Prepeliţă în locul lui Adrian Popa şi Hoban, iar tricolorii au început repriza a doua în forţă. Acţiunile au curs spre poarta polonezilor, dar golul egalizator nu a venit. Partida a fost întreruptă câteva minute din cauza unor elemente pirotehnice care au fost aruncate în teren, iar după reluare Andone a ratat o bună ocazie de a marca.

Finalul de meci i-a aparţinut vedetei oaspeţilor, Lewandowski, autor a două goluri, ultimul din penalty. Polonia a devenit noul lider al grupei E, după ce Muntenegru a pierdut la Erevan, scor 2-3, iar Danemarca a învins pe Kazahstan cu 4-1.

România are cinci puncte în clasamentul grupei şi ocupă poziţia a patra după patru runde, după Polonia (10 puncte), Muntenegru (7 puncte) şi Danemarca (6 puncte). Armenia a trecut pe locul cinci, ca urmare a victoriei de azi, în timp ce Kazahstan este pe ultimul loc cu două puncte.

FINAL. În celălalt meci al grupei, Danemarca a învins pe Kazahstan cu 4-1

Min. 90+4: Cursă Lewandowski, dar Toșca îi închide unghiul și faza se termină cu bine pentru tricolori

Min. 90+3: Șutul lui Răzvan Marin este respins în corner de Fabianski

Min. 90+1: S-au arătat șase minute de prelungire

Min. 90+1, 0-3: Lewandowski obține un penalty, pe care îl execută și transformă tot el

Min. 89: Peszko intră în locul lui Grosicki

Min. 89: Stancu șutează de la 30 de metri, cu stângul, pe lângă poartă

Min. 86: Błaszczykowski șutează mult pe lângă

Min. 83, 0-2: Lewandowski înscrie după ce a pătruns din centru spre stânga și a șutat tare

Min. 82: Stanciu este schimbat de Keșerü

Min. 80: O nouă schimbare la oaspeți, Teodorczyk în locul lui Zieliński

Min. 79: Andone primește un cartonaș galben

Min. 76: Grosicki șutează de la distanță, dar Tătărușanu este la post

La meci sunt prezenți 48.531 spectatori

Min. 73: Mingea ajunge la Răzvan Marin, dar acesta nu găsește culoarul spre poarta Poloniei

Min. 70: Zieliński trimite pe lângă poarta României

Min. 70: Mączyński intră în locul lui Linetty

Min. 66: Aflat la încălzire, Săpunaru primește galben pentru proteste la adresa arbitrului

Min. 65: Fază superbă creată de cei doi nou-intrați, Prepeliță îl lansează pe Andone, iar acesta șutează violent, însă Fabinski scoate în corner

Min. 58: Meciul s-a reluat

Min. 54: Lewandowski se prăbușește în propriul careu după ce o petardă a explodat la câțiva metri de el. Meciul este întrerupt și crainicul partidei face apel la suporteri să nu mai folosească materiale pirotehnice

Min. 52: Lewandowski execută lovitura liberă acordată la faultul lui Benzar, dar puțin pe lângă bară

Min. 51: Atacurile se succed la poarta polonezilor, dar mingea nu reușește să ajungă în fața porții. Oaspeții pleacă pe contraatac, iar Benzar oprește cursa lui Grosicki cu prețul unui galben

Min. 49: Debut în forță pentru tricolori care au ținut sub asediu careul advers timp de două minute, însă tabela rămâne neschimbată

Min. 46: Dublă schimbare făcute de selecționerul Cristoph Daum: Andone și Prepeliță i-au înlocuit pe Ad. Popa și Hoban

REZULTATE DIN GRUPA E: În primul meci de azi, Armenia a învins pe teren propriu pe Muntenegru, scor 3-2, după ce oaspeții au avut 2-0 la pauză. În același timp cu meciul României are loc și duelul dintre Danemarca și Kazahstan, în care tabela arată 2-1. Golurile au fost marcate de Cornelius (15), Eriksen (36 – pen), respectiv Suyumbayev (17)

PAUZĂ

Min. 45+1: Błaszczykowski îl testează pe Tătărușanu, cu un șut din marginea careului, dar acesta este atent și prinde fără probleme

Min. 45: S-a arătat un minut de prelungiri

Min. 44: Grosicki pătrunde periculos spre poartă, intră în careu și este contrat în momentul șutului. Faza se termină cu un corner respins de apărarea noastră

Min. 37: Intervenție în doi timpi a lui Tătărușanu la șutul lui Błaszczykowski, dar faza se termină cu bine

Min. 30: Imensă ocazie pentru România, la o lovitură liberă executată de Stanciu. Chiricheș trimite balonul spre poartă, dar Fabinski este atent și respinge cu un reflex superb

Min. 24: Primul corner al României este executat de Stancu, dar fără rezultat pe tabelă

Min. 19: Lovitură liberă executată de Lewandowski în zid

Min. 11, 0-1: Oaspeții deschis scorul prin Grosicki, care a pătruns frontal și a șutat violent, înscriind cu ajutorul transversalei

Min. 10: Grosicki îl testează pe Tătărușanu, dar portarul României este la post

Min. 6: Lewandowski trimite peste poarta lui Tătărușanu

Min. 1: A început partida

UPDATE 21:30 / Armenia a învins liderul grupei E, Muntenegru cu 3-2, după ce oaspeții au condus cu 2-0 la pauză. Muntenegru a înscris prin Kojašević (36) și Jovetić (38), dar armenii au revenit în a doua repriză prin reușitele lui A. Grigoryan (50), Haroyan (74) și Ghazaryan (90+3), reușind prima victorie din aceste preliminarii.

UPDATE 20:55 / Avem echipele de start

Echipa României:

12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 6. Chiricheş, 21. Grigore-cpt., 3. Toşca – 5. Hoban (18. Prepeliță 46), 15. R. Marin – 8. Ad. Popa (9. Andone 46), 23. N. Stanciu (13. Keşerü 82), 7. Chipciu – 9. Stancu
Selecționer: Christoph Daum

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Lung – 4. Moți, 10. Maxim, 11. Ivan, 14. Latovlevici, 17. Bicfalvi, 22. Săpunaru

Echipa Poloniei:

22. Fabiański – 20. Piszczek, 15. Glik, 2. Pazdan, 3. Jędrzejczyk – 10. Krychowiak – 16. Błaszczykowski, 19. Zieliński (7. Teodorczyk 80), 8. Linetty (5. Mączyński 70), 11. Grosicki (17 Peszko 89) – 9. Lewandowski-cpt.
Selecționer: Adam Nawalka

UPDATE 20:10 / Tricolorii au ajuns la Arena Națională

UPDATE 18:30 / Vestiarul tricolorilor este gata! Echipamentul îi așteaptă pe jucătorii noștri

UPDATE 18:00 / La solicitarea Federaţiei Române de Fotbal, Metrorex a prelungit orarul de funcţionare a metroului cu o oră şi jumătate peste programul normal

UPDATE 17:00 / Mai e puțin până la fluierul de start, iar programul de meci îi așteaptă pe suporteri!

UPDATE 15:30 / Mesajul lui Denis Alibec înainte de meciul cu Polonia!

UPDATE 14:00 / Suporterii sunt așteptați la stadion începând cu ora 18:00, la intrarea din Bulevardul Basarabia, în Arena Fanilor, un spațiu destinat exclusiv fanilor echipei naționale a României! Accesul se va face pe baza biletului de intrare la meci http://bit.ly/2fA33fz

UPDATE 13:30 / La Arena Națională se fac ultimele pregătiri înaintea partidei România – Polonia! Mulțumim celor peste 50 de voluntari de la Uniunea Studenților din România, care ne-au ajutat în pregătirea acestei partide!

UPDATE 13:00 / Cristi Săpunaru, fundașul reprezentativei noastre, consideră că România poate câștiga în fața Poloniei și crede că forța grupului și susținerea suporterilor vor fi atuurile noastre în fața leșilor. Interviul poate fi citit aici: http://bit.ly/2fH8zzK

UPDATE 12:00 / Am jucat de 33 de ori cu Polonia, am câștigat de 14 ori și 15 meciuri s-au încheiat la egalitate. Mai multe cifre statistice aici: http://bit.ly/2fHxEs2

UPDATE 11:00 / La ședința tehnică din această dimineață s-au stabilit echipamentele în care vor evolua diseară cele două formații

UPDATE 10:00 / Răzvan Lucescu, antrenorul care a fost pe banca României la ultimul meci împotriva Poloniei, face avancronica partidei de pe Arena Națională! Detalii aici: http://bit.ly/2eIlhd6

Vineri, 11 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională, reprezentativa României întâlnește Polonia într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial 2018. Este cel de-al patrulea meci al tricolorilor în grupa de calificare, după 1-1 cu Muntenegru, 5-0 cu Armenia și 0-0 în Kazahstan. România are 5 puncte în clasament, cu două mai puțin decât Polonia.

Selecționerul Christoph Daum s-a decis asupra lotului de 23 de jucători pentru această partidă.