Duminică dimineață, jucătorii echipei naționale au avut o oră liberă din partea selecționerului Cosmin Contra pe care au petrecut-o relaxându-se pe străzile din La Valletta.

Profitând de vremea frumoasă de afară, în capitala Maltei fiind înregistrate 34 de grade Celsius, jucătorii antrenați de Cosmin Contra au avut un program lejer duminică dimineață.

După micul dejun, aceștia au ieșit la plimbare, pe străzile din capital malteză, acolo unde s-au relaxat printre miile de turiști care sunt în acest moment în La Valletta.
Malta-Norvegia se dispută luni, 10 iunie, de la ora 21:45, al patrulea joc al naționalei din preliminariile EURO 2020.

În această după-amiază, de la ora 18:00 (ora Maltei), o oră mai târziu în România, tricolorii au programat antrenamentul oficial, ultimul înaintea partidei cu Malta, programat pe stadionul Ta’Qali, care are o capacitate de 16.997 de locuri.

Cei 23 de jucători rămași în lot pentru partida cu Malta sunt:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 60/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 15/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 35/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 36/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Iulian Cristea (FCSB, 0/0), Alin Toșca (PAOK, 16/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 9/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 43/5), Dorin Rotariu (Astana, 9/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 20/4), Dennis Man (FCSB, 3/0), Tudor Băluță (FC Viitorul, 4/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 16/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 9/0), Dan Nistor (Dinamo, 1/0), Alexandru Maxim (Mainz, 35/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 28/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 31/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 4/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 32/12), George Țucudean (CFR Cluj, 10/3), George Pușcaș (Palermo, 7/2)

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania33008-29
Suedia32108-47
România31117-54
Malta31022-63
Norvegia30216-72
Feroe30033-100