Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

În ultimele trei partide, Lucian Sânmărtean a înscris de două ori din lovitură liberă. Joi seara, în etapa 15 din campionatul Arabiei Saudite, mijlocașul român a înscris dintr-o fază fixă, de la aproximativ 25 de metri, în victoria cu 6-2 pe care Al Ittihad a obținut-o în fața lui Al Raed.

Era minutul 26 și scorul era deja 1-0 pentru Al Ittihad când balonul trimis de Sânmărtean a intrat în plasă. 11 minute mai târziu, mijlocașul român pasa decisiv pentru golul al patrulea al echipei sale.

Sânmărtean reușise să marcheze, tot din lovitură liberă, și în urmă cu două jocuri, la 4-0 cu Al Riyadh, în Cupa Campionilor Arabiei Saudite. ”La antrenament, atunci când exersăm fazele fixe, sunt mereu prezent lângă minge”, explica internaționalul pentru frf.ro.

Al Ittihad ocupă locul 3 în campionat cu 32 de puncte, la patru lungimi în spatele liderului Al Hilal.

Șapte internaționali eu evoluat joi pentru Fotbal Club Steaua București în amicalul disputat cu Djurgardens, din Suedia, încheiat la egalitate, 2-2: Paul Papp, Gabriel Tamaș și Alexandru Chipciu (integraliști), Nicolae Stanciu (80 de minute), Mihai Pintilii, Adrian Popa (70 de minute) și Ciprian Marica (prima repriză).

Miercuri, Ciprian Tătărușanu a apărat poarta Fiorentinei în succesul cu 2-1 înregistrat pe teren propriu în fața lui Carpi.

Tot în etapa a 23-a din Serie A, Vlad Chiricheș a fost doar rezervă la Napoli la 2-0 cu Lazio, la Roma.

Napoli este lider în Serie A cu 53 de puncte, în timp ce Fiorentina se află pe poziția a treia, cu 45 de puncte.