Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

De pe locul 19 pe 12

Ziua de marți i-a adus lui Costel Pantilimon transferul de la Sunderland (penultimul loc în Premier League) la Watford. După 18 luni petrecute pe Stadium of Light, goalkeeper-ul român în vârstă de 28 de ani a semnat un contrat pe trei ani și jumătate cu Watford FC.

Gruparea pentru care Pantilimon va evolua până în 2019 ocupă locul al 12-lea în actualul sezon din Premier League, după ce vara trecută a promovat din Championship. Recent, Watford a înregistrat patru eșecuri consecutive în campionat (1-2 cu Tottenham, 1-2 cu Man. City, 0-2 cu Southampton și 0-1 cu Swansea) și va juca în următoarele runde cu Newcastle (23 ianuarie, A), Chelsea (3 februarie, A), Tottenham (6 februarie, D) și Crystal Palace (13 februarie, D).
49 de meciuri a jucat Pantilimon la Sunderland, 18 în actualul sezon

Antrenorul lui Watford este Quique Sanchez Flores, 50 de ani, fost câștigator al Europa League (2010) și al Supercupei Europei (2010) pe banca lui Atletico Madrid.

”Mă bucur că am semnat cu Watford și cred că a fost cea mai bună opțiune pentru mine. Îmi place proiectul început aici odată cu promovarea în Premier League”, a spus Pantilimon pentru site-ul oficial al lui Watford.

Internaționalul român, cu 20 de selecții la echipa națională, a făcut referire și la concurența care îl așteaptă cu Heurelho Gomes: ”Este un portar foarte bun. E normal să fii nevoit să lupți pentru postul de titular și nevoie de concurență. Sunt aici să îmi ajut noua echipă pentru a progresa”.

ROMÂNIA

Cinci dintre internaționalii convocați pentru meciurile din preliminariile EURO 2016 au jucat ieri în tricoul FC Steaua București în primul joc de pregătire din acest an. Paul Papp (înlocuit în minutul 78), Mihai Pintilii (integralist), Adrian Popa (înlocuit în minutul 58), Nicolae Stanciu (schimbat în minutul 78) și Ciprian Marica (intrat în minutul 30, înlocuit în minutul 78) s-au aflat pe teren la remizat campioanei României cu Young Boys Berna, scor 2-2. Ciprian Marica s-a remarcat cu un assist trecut în cont la reușita de 2-1, când l-a lăsat singur cu portarul pe Hamroun.

ITALIA

Vlad Chiricheș a jucat tot meciul pe care Napoli l-a pierdut, pe teren propriu, în sferturile Cupei Italiei, în fața lui Internazionale Milano, 0-2. Oaspeții au înscris prin Jovetic (74), șut de la distanță, și Ljajic (90+2), scăpat singur pe contraatac, atunci când Napoli evolua cu un om în minus. A fost al doilea joc consecutiv ca titular pentru Chiricheș, care a jucat 68 de minute pe 16 ianuarie, contra lui Sassuolo.