Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

ITALIA

Ciprian Tătărușanu a apărat pentru Fiorentina în remiza, 0-0, obținută pe terenul lui Genoa. Cu două intervenții excelente, goalkeeper-ul român și-a trecut în cont al 11-lea meci fără gol primit în cele 22 de runde disputate până acum în Serie A. Doar Handanovic (Internazionale) îl depășește pe Tătărușanu la acest capitol. Fiorentina ocupă locul al treilea, cu 42 de puncte, la opt lungimi în spatele liderului Napoli.

La Napoli, Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în victoria cu 5-1 în fața lui Empoli. Liderul din Serie A a adunat 50 de puncte în 22 de etape.

ROMÂNIA

Cinci internaționali români, Alexandru Chipciu (primele 45 de minute), Ciprian Marica (66 de minute), Mihai Pintilii și Adrian Popa (ambii cu câte 77 de minute) și Paul Papp (integralist), au evoluat pentru Fotbal Club Steaua București în amicalul pierdut în fața lui Ludogorets, scor 0-3.

Dintre românii legitimați la Ludogorets a evoluat doar Cosmin Moți, care a și reușit să deschidă scorul, cu o lovitură de cap, în minutul 13. Andrei Prepeliță și Claudiu Keșeru nu au bifat niciun minut în această partidă de pregătire.

GOLUL ÎNSCRIS DE COSMIN MOȚI

Sursa: digisport.ro

BELGIA

Cristian Manea a luat loc doar pe bancă în remiza obținută de Mouscron-Peruwelz în deplasarea de la Costende, scor 3-3. Echipa fundașului român ocupă locul 15 în Belgia, penultimul, după 24 de jocuri disputate.

GRECIA

Dorin Goian nu a jucat în Asteras – Levadiakos 2-0, în etapa 20 din campionatul Greciei. Asteras, echipa românului, ocupă locul 5, cu 31 de puncte.