Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

GERMANIA

Intrat abia în minutul 88 al partidei Stuttgart – Hamburg, în etapa 19 din Bundesliga, Alexandru Maxim a fost decisiv. La doar câteva secunde după ce a pășit pe gazon, mijlocașul a preluat mingea mijlocul terenului, a sprintat în banda dreaptă, de unde a centrat perfect pentru golul de 2-1 înscris de Kravets.

Antrenorul Jürgen Kramny a comentat la final: ”A fost o centrare perfectă, urmată de o lovitură de cap perfectă, pentru un final perfect de meci pentru noi!”.

Stuttgart a ajuns la al cincilea joc consecutiv fără înfrângere în Bundesliga și a părăsit zona periculoasă: ocupă locul 15, cu 21 de puncte.

SPANIA

Florin Andone a jucat 90 de minute în meciul pe care Cordoba l-a pierdut pe teren propriu în fața lui Leganes, scor 2-3. Atacantul român a obținut o lovitură de la 11 metri într-un joc pe care echipa sa l-a terminat cu doi oameni în minus după ce și adversarii avuseseră un eliminat. Cu 23 de meciuri și 39 de puncte, Cordoba ocupă poziția a treia în Liga Adelante, divizia secundă din Spania.

ISRAEL

Duelul românilor

Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv) și Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva) s-au întâlnit sâmbătă, în etapa a 21-a a campionatului din Israel. Hoban a fost integralist la oaspeți, care se mențin pe primul loc în clasament după victoria cu 1-0, în timp ce Bumba a intrat pe teren în minutul 59.

Ambii internaționali români au avut câte o ocazie importantă de gol. Mai întâi, în minutul 52, Hoban a șutat plasat din colțul careului de 16 metri, dar balonul a trecut puțin alături. Apoi, în minutul 68, Bumba a tras peste poartă din apropiere după o pasă venită din banda dreaptă.

Hapoel Be'er Sheva, 51 de puncte, are patru lungimi în fața locului secund, în timp ce Hapoel se află abia pe locul 12 din 14, cu 21 de puncte.

ANGLIA

Costel Pantilimon a debutat cu succes în poarta celor de la Watford în victoria obținută în runda a patra din Cupa Angliei. Noul club al lui Pantilimon s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Nottingham Forest și s-a calificat în turul următor.

Gabriel Tamaș a fost doar rezervă în Huddersfield – Cardiff 2-3.Cu 44 de puncte în 29 de partide, Cardiff ocupă locul 9 în Championship.

ITALIA

Bogdan Mitrea a fost integralist în înfrângerea lui Ascoli, 0-3, pe terenul Cesenei. Trupa românului a jucat încă din minutul 25 cu doi jucători în minus, după eliminările lui Jankto și Bianchi. Cu 26 de puncte în 24 de partide, Ascoli ocupă poziția a 17-a din 22 în Serie B.

George Pușcaș a intrat în minutul 70 al jocului pierdut de Bari, 1-3, în deplasarea de la Pescara. Atacantul român a fost martor din teren la ultimele două reușite ale gazdelor. Bari se află pe locul 4 în Serie B, cu 39 de puncte.