Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

În Gemania, Alexandru Maxim a intrat pe teren în minutul 62 al partidei Schalke – Stuttgart 1-1, etapa 22 din Bundesliga. Mijlocașul român a centrat din lovitura de colț din care oaspeții au reușit să egaleze, în minutul 74. Cu acest rezultat, Stuttgart a înregistrat al optulea meci consecutiv fără înfrângere în campionat și se află pe locul 11, cu 28 de puncte.

Într-un interviu acordat FRF.ro, internaționalul explică ce s-a schimbat la echipă de la numirea lui Jürgen Kramny pe banca lui Stuttgart. Cu noul antrenor, clubul lui Maxim a pierdut doar două jocuri, ambele cu Dortmund (unul în campionat, celălalt în cupă) și a reușit, datorită șirului de invincibilitate, să părăsească zona retrogradării.

– Alex, ce s-a schimbat de la venirea noului antrenor?
– Cred că a reușit să ne unească și să ne facă să înțelegem că doar dacă suntem ca o familie putem reuși cu adevărat.

– Cum e atmosfera la echipă după 8 meciuri în Bundesliga fără înfrângere?
– Mult mai relaxată! Cred că se vede și în meciuri că jucăm mult mai relaxați.

– V-ați schimbat obiectivul după această serie pozitivă?
– În momentul acesta nu încercăm decât să o luăm pas cu pas și să continuăm seria meciurilor fără înfrângere. Important e că am reușit să ieșim din zona periculoasă!

– Cum e relația ta cu antrenorul?
– Cum a fost cu toți cei dinaintea lui, una bazată pe respect reciproc. Eu încerc să fac cât mai bine ceea ce depinde de mine, iar el este cel care ia deciziile.

ITALIA

Ciprian Tătărușanu a apărat pentru Fiorentina în victoria obținută în deplasarea de la Atalanta, 3-2, în etapa 26 din Serie A. Fiorentina se află pe locul 3, cu 52 de puncte.

George Pușcaș a intrat în minutul 89 al partidei Bari – Latina 0-0, din etapa 27 din Serie B. Bari se află pe 6, cu 41 de puncte.

În aceeași rundă, Bogdan Mitrea a fost integralist pentru Ascoli în succesul 1-0 contra lui Como. Ascoli este pe locul 16, cu 31 de puncte.

TURCIA

Gabriel Torje și Raul Rusescu au fost titulari pentru Osmanlispor în victoria cu 3-1 obținută în fața lui Mersin Idmanyurdu, în etapa 22 din Superliga Turciei. Primul internațional român a fost înlocuit după 67 de minute, iar Rusescu după 81 de minute și după ce a reușit, în minutul 35, să egaleze cu o lovitură de cap lobată de la 14 metri. Osmanlispor se află pe locul 8, cu 29 de puncte.

Cristian Tănase a fost înlocuit după 59 de minute în înfrângerea lui Sivasspor de pe terenul lui Konyaspor, 1-2. Înlocuitorul său, Eser, a reușit să reducă din diferență în minutul 72. Sivasspor ocupă locul 16 din 18, cu 17 puncte.

ISRAEL

Claudiu Bumba a fost folosit 65 de minute în Maccabi Haifa – Hapoel Tel Aviv 0-0, în etapa 24 din campionatul Israelului. Hapoel se află pe poziția a 11-a, cu 26 de puncte.

CROAȚIA

Alexandru Mățel a jucat 90 de minute pentru Dinamo Zagreb în duelul primelor două clasate din campionatul Croației, programat în etapa 23. Dinamo a învins-o cu 3-0 pe Rijeka și s-a distanțat la 5 puncte în fruntea clasamentului (51 față de 46).

SPANIA

Florin Andone a fost supendat pentru partida pe care Cordoba a câștigat-o cu 3-0, în deplasare, contra lui Ponferradina, în etapa a 26-a a ligii secunde spaniole. Cordoba se află pe locul 3, cu 43 de puncte, la 5 în urma liderului Alaves.

BULGARIA

Cosmin Moți și Claudiu Keșeru au fost implicați în succesul lui Ludogorets în fața lui Levski Sofia, 2-1, în etapa 19 din campionatul Bulgariei. Moți a fost titular și a fost eliminaat în minutul 71, în timp ce Keșeru a intrat pe teren în minutul 64, la scorul de 2-0 pentru gazde. Andrei Prepeliță a fost doar rezervă la Ludogorets. La oaspeți, Srdjan Luchin a evoluat până în minutul 78. Ludogorets este lider, cu 39 de puncte, în timp ce Levski se află pe 4, cu 31 de puncte.

ANGLIA

Costel Pantilimon a fost titular în succesul lui Watford in runda a cincea a Cupei Angliei, 1-0 în fața lui Leeds United. În următorul tur al competiției, Watford va întâlni, în deplasare, învingătoarea dintre Arsenal și Hull City.

ROMÂNIA

Steliano Filip a jucat 90 de minute pentru Dinamo în succesul cu Concordia Chiajna, 4-0, în etapa 25 a Ligii I. Denis Alibec și Valerică Găman au fost titular în Botoșani – Astra 0-1. Silviu Lung nu a jucat pentru oaspeți. Astra este lider, cu 50 de puncte, și este urmată de Dinamo, cu 47 de puncte.