Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

SPANIA

Florin Andone a reușit să înscrie al 11-lea gol al sezonului în Alcorcon – Cordoba 3-3, din etapa 24 din liga a doua spaniolă. Atacantul român a marcat pentru 2-2 cu un șut din interiorul careului, de la 10 metri.

Cordoba se află pe 3 în Liga Adelante, cu 40 de puncte, la 6 în spatele liderului Alaves.
Golul lui Andone, la secunda 50

ITALIA

Sâmbătă, Ciprian Tătărușanu a apărat poarta Fiorentinei în deplasarea de la Bologna, 1-1, în etapa a 24-a din Serie A. Oaspeții au deschis scorul în minutul 59, al două minute după ce au rămas în zece oameni, dar Bologna a egalat patru minute mai târziu, după o execuție imparabilă a lui Giaccherini.

Tătărușanu a salvat un punct pentru echipa sa cu o intervenție execelentă în finalul partidei. El a blocat mingea care ar fi intrat aproape de vinclul porții sale.
Parada lui Tătărușanu, la minutul 3:00

Duminică, Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în victoria obținută de Napoli pe teren propriu în fața lui Carpi, 1-0.

Napoli a rămas pe prima poziție în Serie A, cu 56 de puncte, la două lungimi în fața lui Juventus, în timp ce Fiorentina se află pe 3, cu 46 de puncte.

Sâmbătă, Bogdan Mitrea a fost integralist în Ascoli – Latina 0-0, în etapa 25 din Serie B. Ascoli se află pe locul 18 din 22, cu 27 de puncte.

GERMANIA

Sâmbătă, Alexandru Maxim a evoluat ultimele 5 minute ale întâlnirii Frankfurt – Stuttgart 2-4, din etapa 20 din Bundesliga. Stuttgart a înregistrat al șaselea joc consecutiv fără înfrângere, ajungând până pe locul 12, cu 24 de puncte.

Laszlo Sepsi a fost integralist în victoria obținută de Nurnberg în deplasarea de la 1860 Munchen, 1-0, în etapa 20 din 2.Bundesliga. Nurnberg se află pe locul 3, cu 36 de puncte, la 8 în spatele liderului Leipzig.

ISRAEL

Ovidiu Hoban a jucat 90 de minute în succesul pe care Hapoel Be'er Sheva l-a obținut pe teren propriu în fața lui Maccabi Netanya, 2-0, în etapa 22 din campionatul Israelului.

Claudiu Bumba a evoluat 72 de minute în partida Maccabi Tel Aviv – Hapoel Tel Aviv 1-1.

Hapoel Be'er Sheva este liderul din Israel, cu 54 de puncte, în timp ce Hapoel Tel Aviv ocupă locul 12 din 14, cu 22 de puncte.

BELGIA

Cristian Manea nu a jucat în Mouscron-Peruwelz – Genk 0-1, în etapa 25 din campionatul belgian. Mouscron se află pe locul 15 din 16, cu 23 de puncte.