Echipa națională a României a întâlnit până acum Polonia de 33 de ori. Doar cu Grecia (34) și cu Iugoslavia (37) am bifat mai multe întâlniri. Statistica e de partea noastră înaintea partidei din această seară.

În cele 33 de jocuri disputate, am reușit să ne impunem de 14 ori, iar 15 partide s-au încheiat la egalitate. Astfel, adversarii noștri din această seară ne-au învins doar de 4 ori.

Doar două jocuri oficiale

Interesant este că deși am jucat de atâtea ori împreună, doar două meciuri au fost oficiale. În preliminariile Campionatului European din 1986, la București, am câștigat cu 2-1. Au marcat Florin Raducioiu în minutul 45 și Wandzik, autogol, în minutul 55, dupa ce Juskowiak marcase primul în minutul 42, din penalty. Returul a însemnat și ultima partidă directă. Polonia- Romania, 0-0, a consfiintit calificarea la CE din 1996. S-a jucat la Zabrze pe 6 septembrie 1995. În fața a 22.000 de spectatori, Romania, antrenata de Anghel Iordanescu, a fost pe teren cu următorii jucători: Stelea – Petrescu, Prodan, G. Popescu, Mihali, Selymes – Sabău, Lupescu, D. Munteanu (75′ Gâlcă) – Lăcătuș (84′ Timofte), Vlădoiu (64′ Panduru).

Polonia nu câștigă la București de 84 de ani!

Bucureștiul este un oraș noros pentru tricolori în confruntările cu Polonia! Până acum s-au disputat 12 meciuri în capitala României între cele două formații și am pierdut o singură dată, în 1932, acum 84 de ani, scorul fiind 0-5! De atunci, am câștigat de 7 ori și am făcut 3 egaluri. Ultima oară când leșii au reușit să ne învingă s-a întîmplat în urmă cu 29 de ani. În 1987, la Bydgoszcz, am cedat cu 3-1 într-un amical cu Emerich Ienei selecționer. Au urmat 8 meciuri direct, România impunându-se în 5 dintre ele.

Ultima partidă dintre cele două formații s-a disputat în urmă cu 7 ani. Pe 14 noiembrie 2009, România a câștigat în deplasare cu 1-0, gol Daniel Niculae, într-un joc de pregătire. Echipa noastră de atunci: Pantilimon – Maftei (78 Săpunaru), Rădoi, Chivu, Raț – M. Roman (46 Nicoliță), Codrea (52 Ghioane), I. Apostol – Cr. Tănase (70 Goian), D.Niculae, Marica (61 Bucur). Selecționer: Răzvan Lucescu.