Echipa naţională A a României s-a impus, cu 3-1, în jocul contra reprezentativei similare a Luxemburgului, disputat aseară, pe stadionul Ceahlăul din Piatra Neamţ, în cadrul grupei D a preliminariilor EURO 2012, apropiindu-se la trei puncte de ocupanta locului 2, în condiţiile în care Bosnia-Herţegovina (singura dintre componentele grupei care a disputat patru meciuri, adică unul mai puţin decât celelalte) aşteaptă verdictul UEFA.

În prima repriză, tricolorii noştri au manifestat determinare, dar nu şi inspiraţia necesară, oaspeţii deschizând scorul în minutul 22, din nou după o fază fixă, prin Lars Gerson. Două minute mai târziu, Adrian Mutu a egalat, înscriind din nou după aproape trei ani, ultimul său gol pentru reprezentativă fiind cel contra Italiei, la EURO 2008.

După pauză, insistenţa ofensivă şi dominarea română au fost răsplătite printr-o nouă reuşită a lui Mutu (minutul 68) şi de alta a lui Ianis Zicu (78), cărora li s-au adăugat alte ocazii frumos create, dar ratate.

Selecţionerul Răzvan Lucescu a aliniat următoarea formulă de echipă: Ciprian Tătăruşanu – Cristian Săpunaru, Gabriel Tamaş (65 Dorin Goian), Florin Gardoş, Răzvan Raţ – Gabriel Mureşan, Adrian Ropotan – Ianis Zicu, Adrian Mutu (84 Marius Alexe – debutant), Bogdan Stancu (46 Gabriel Torje) – Ciprian Marica

În acest moment, clasamentul grupei noastre se prezintă astfel: 1. FRANŢA 12 puncte, 2. Belarus 8 puncte, 3. Albania 8 puncte, 4. Bosnia-Herţegovina 7 puncte, 5. ROMÂNIA 5 puncte, 6. Luxemburg 1 punct

Conform programării, la începutul lunii iunie 2011 vor avea loc următoarele partide: ROMÂNIA – BOSNIA-HERŢEGOVINA, Belarus – Franţa (ambele, pe 3 iunie), Belarus – Luxemburg şi Bosnia-Herţegovina – Albania (ambele, pe 7 iunie).