Sursa foto: Facebook - FC Barcelona

FC Barcelona a câștigat în premieră UEFA Women’s Champions League, după ce s-a impus categoric în finala cu Chelsea, scor 4-0, pe stadionul Gamla Ullevi din Gothenburg (Suedia).

Scorul final al partidei a fost stabilit încă din prima repriză. Englezoaicele au început cum nu se poate mai rău finala, după ce Melanie Leupolz a marcat în propria poartă în primul minut.

În minutul 14, Alexia Putellas, căpitanul Barcelonei, a transformat o lovitură de la 11 metri și a dus scorul la 2-0 pentru echipa sa. Șapte minute mai târziu, Aitana Bonmati a mărit avantajul pentru Barcelona, iar Caroline Graham Hansen a punctat pentru 4-0 în minutul 36.

Rezumatul finalei dintre Barcelona și Chelsea:

Au evoluat echipele:

Chelsea: Berger; Carter, Bright, Eriksson, Charles; Leupolz (Reiten 46), Ingle, Ji (Cuthbert 73); Kirby, Harder, Kerr (England 73)

Barcelona: Paños; Torrejón (Crnogorčević 82), Guijarro, María León, Ouahabi (Serrano 82); Bonmati, Hamraoui, Putellas (Losada 71); Graham Hansen (Caldentey 62), Hermoso (Oshoala 72), Martens

FC Barcelona a devenit astfel primul club din istorie care a câștigat Champions League atât la masculin, cât și la feminin. Catalanele s-au aflat pentru a doua oară în finala UEFA Women’s Champions League, după  cea din 2019, când au fost învinse de Olympique Lyon, scor 4-1.

De partea celalată, Chelsea este primul club din istorie care a ajuns în același sezon în finala Champions League atât la masculin, cât și la feminin. Echipa masculină a lui Chelsea va juca finala Champions League contra lui Manchester City, pe 29 mai.