Echipele Heniu Prundu Bârgăului și Independența Baia Mare, două formații care se luptă pentru a rămâne și în sezonul următor în Superligă, s-au întâlnit, duminică, 24 aprilie, la poalele muntelui Heniu pentru a disputa partida din etapa a 2-a a Play-Out-ului.

Partida a fost una extrem de strânsă, acest lucru văzându-se și pe tabela de marcaj. Unicul gol al partidei a fost marcat de Buftea Alexandra, pentru echipa Independența Baia Mare, în minutul 18, aceasta aducând și cele 3 puncte mult dorite de către echipă.

Totuși, oaspetele au fost nevoite să joace în doar 10 jucătoare aproape întreaga repriză secundă, asta după ce Desmerean Laura a primit cartonaș roșu, în minutul 52, la o fază la care a comis henț în careu din postura de ultim apărător, faza fiind considerată de către arbitru o ocazie de gol pentru echipa din Prundu Bârgăului.

Cu această victorie Independența Baia Mare urcă pe locul 2 al clasamentului Play-Out, la egalitate de puncte cu echipa Fair Play București, în timp ce Heniu Prundu Bârgăului rămâne ultimul loc al clasamentului.

Antrenorul echipei „AS Independenta” Baia Mare, Irina Codrea, a declarat că fetele au jucat foarte bine, și chiar dacă au rămas în doar 10 jucătoare echipa adversă nu au reușit să le învingă. „Echipa noastră a făcut un meci foarte bun, ne-am creat ocazii, am dominat meciul în ambele reprize, chiar și după sacrificiul făcut de Laura Desmerean care a fost sancționată cu cartonaș roșu după un henț făcut în careu ca ultim apărător. Vreau să felicit fetele pentru ambiția de care au dat dovadă pe tot parcursul acestui joc. Noi ne-am dorit foarte mult această victorie și pot spune că este o victorie meritată. Cât despre echipa gazdă, pot spune că au jucat doar pe contraatac și din fericire nu au reușit să ne surprindă. Acum trebuie să ne gândim la meciul următor din data de 3 mai cu Fair Play București pe care cu siguranță o să-l tratăm foarte serios!”, a declarat Irina Codrea.

Următorul meci pentru fetele antrenate de antrenorul-jucător, Irina Codrea, va avea loc pe data de 3 mai, de la ora 11:00, când vor întâlni, pe Stadionul „Viorel Mateianu” din Baia Mare, echipa AFC Fair Play București. Partida va conta pentru etapa a 4-a a Play-Out-ului Superligii naționale de fotbal feminin.

Heniu Prundu Bârgăului – Independența Baia Mare 0-1 (0-1) – Superliga – Play-Out – Etapa a 2-a

Marcator: Buftea Alexandra 18′

Echipele de start:
Heniu Prundu Bârgăului: 1. Toma Elena, 5. Pop Cristina (cpt.) (Nichiforescu Alex 70′), 7. Ștef Lenuța, 13. Satropa Paula (Techiudean Daria 58′), 6. Filler Beata, 11. Huenberger Denisa, 2. Sfetcu Daiana (Huenberger Andreea 46′), 17. Toma Anastasia 14. Razvanța Dana, 10. Pop Ioana (Vaman Valentina 46′), 18. Dinescu Roxana.
Rezerve: 16. Vaman Valentina, 12. Mureșan Daniela, 9. Huenberger Andreea, 8. Techiudean Daria, 3. Nichiforescu Alex, 15. Pantea Ramona. Delegat: Ruscău George

Independența Baia Mare: 12. Mateșan Ana, 17. Pteanc Raluca, 4. Codrea Florica (cpt.), 6. Desmerean Laura, 16. David Marta, 7. Câmpan Crina (Zica Alexandra 89′), 14. Grecu Diana, 15. Pop Andreea, 11. Marian Alexandra (Pop Diana 58′), 18. Indrei Dariana, 9. Buftea Alexandra (Muntean Ligia 78′).
Rezerve: 30. Szoke Krisztina, 2. Zica Alexandra, 5. Pop Diana, 8. Burde Daiana, 13. Muntean Ligia, 18. Hohman Amalia. Antrenor: Codrea Irina-Maria.

Arbitru: Lunca Dragoș Nicolae (Cluj-Napoca); Asistenți: Antal Csaba (Cluj-Napoca) și Pojar Paul Bogdan (Cluj-Napoca)