cfr-tg-muresDerbiul etapei a 5-a din play-off-ul ligii feminine de fotbal s-a disputat pe arena de la Gara Mare, unde CFR a întâlnit Tg. Mureş într-un joc direct pentru locul 2. Cu infirmieria plină, dar şi cu jucătoare care au căzut la datorie în timpul meciului, CFR a făcut un meci mare pentru a obţine un punct muncit. CFR a început curajos, iar şutul bun expediat de Andreea Cojocaru în debut anunţa golul gazdelor. În nminutul 13, Ozana Ababei a pătruns pe stânga şi a centrat perfect pentru Manuela Voica, aceasta înscriind din apropiere, 1-0, şi devenind pe parcurs cea mai bună jucătoare a echipei sale. Oaspetele au replicat imediat, iar după două ocazii ratate, căpitanul Barbara Kopacsi prinde un şut incredibil din 16 metri, care ar face gelos orice fotbalist şi egalează, 1-1. Până la pauză, s-a jucat pe contre, dar fără goluri, însă cu două mari pierderi pentru gazde. Andreea Cojocaru şi Diana Buză, care intraseră în teren accidentate nu au mai putut continua, în timp ce Ionela Voica juca şi în continuare într-un picior. În partea sceundă, mureşencele au atacat mai mult, profitând de faptul că “leopardele” aveauu probleme fizice din ce în ce mai evidente. În minutul 60, aceeaşi Barbara Kopacsi mai reuşeşte o execuţie incredibilă, voleu reluat direct din corner, iar minge mergea sub bară, 1-2. Se părea că meciul este jucat, dar elevcle lui Florin Bugar au strâns din dinţi până la final, iar toate eforturile au fost răsplătite când Larisa Sîrbovan a preluat o pasă execelentă venintă de la Elena Obrad şi a reuşit să înscrie la colţul scurt, 2-2, minutul 87! Până la final nu s-a mai marcat, iar CFR-ul a arătat că în condiţii normale putea să câştige meciul, cu atât mai mult acest punct fiind foarte muncit. O menţiune în plus pentru fundaşul Melisa Şodinca, portarul de ocazie din acest joc, care a făcut un meci mare, respingând multe mingi în momente importante. melisa-sodinca
CFR Timișoara (antrenor Florin Bugar): Șodinca – D. Buză, Durlă, Heisu, Molnar (cpt.), Ababei, M. Voica, Cojocaru, Obrad, Sîrbovan, I. Voica. Au mai intrat Bistrian, Abrudan și Trancău. AFCM Târgu Mureș (antrenor Carol Secheș): Părăluță – Pupos, Sipos, Fleșariu, Sanov, Mate, Herczeg, Kopacsi (cpt.), Meleacă, Goder, Barabasi. Au mai intrat Jahn, Sarosi, Gorea și Roca.