Olimpia și Cardiff Met au fost echipele care au dat practic startul grupelor preliminare ale Ligii Campionilor, sezonul 2018-2019, partida fiind programată la ora 11.00, ora României.

Campioana României, care a început bine jocul găzduit de „FC Metalist Training Ground n.2” din Vysokyi, dar s-a văzut condusă, după ce campioana Țării Galilor a marcat prin Clipston, în minutul 24. După pauză, Olimpia a reușit să egaleze prin Mara Bâtea (62).

Au urmat două minute și jumătate de nebunie! Mai întâi, Cristina Carp a adus Olimpia în avantaj ( min. 72). Bucuria fetelor noastre a fost însă scurtă, Cardiff reușind să egaleze la doar câteva zeci de secunde. Campioana României a avut însă reacție și a trecut imediat în avantaj pe tabelă!

În ciuda eforturilor, jucătoarele galeze nu au mai putut egala, Olimpia împunându-se astfel cu 3-2!

Tot astăzi, Zhytlobud-1 Kharkiv va juca în compania echipei Birkirkara F.C., campioana Maltei. Următoarea confruntare pentru campioana României e programată peste trei zile. Adversară va fi Birkirkara, campioana Maltei.

Olimpia Cluj – Cardiff Met. 3-2 (0-1)

Au marcat: Mara Bâtea (62), Cristina Carp (72), Phoenetia Maiya Lureen Browne (74) / Clipston (24), Phillips (73)

Arbitru: Justina Lavrenovaitė (Lituania)

Echipa de start: 23. Babb – 3. Benintente, 4. Bortan (Cpt), 5. Meluță, 6. Nagy, 9. Ciolacu, 11. Bâtea, 16. Borodi (min. 46 Neacșu), 20. Carp, 21. Negrea, 22. Browne

Rezerve: 1. Boandă, 15. Iosif, 18. Corduneanu, 19. Negrea, 26. Rusu

Antrenor: Mirel Albon