Tricolorele U19 au pierdut partida cu Franța din calificări | Federația Română de Fotbal
Acasă FEMININ Junioare Tricolorele U19 au pierdut partida cu Franța din calificări

Tricolorele U19 au pierdut partida cu Franța din calificări

Tricolorele participă în perioada 1-7 octombrie la turneul de calificare pentru Turul de Elită, găzduit de Macedonia de Nord.

În al doilea joc al turneului, programat vineri, 4 octombrie, fetele lui Florin Bugar au fost învinse cu 7-0 de campioana europeană, Franța.

Ultimul joc al grupei este programat luni, 7 octombrie, de la ora 12:00, împotriva gazdei grupei, Macedonia de Nord!

Echipa României în meciul cu Franța:
1. Sandor – 6. Iosif, 4. Kis, 20. Tudorache, 5. Tunoaia-cpt, 11. Durlă – 9. Dimulescu (14. Purcil 67), 2. Beno (3. Biro 90+2), 17. Pană (Dragoș 90+2), 8. Ienovan –10. Tătar. Selecționer: Florin Bugar

Partidele grupei 1 de calificare, din care fac parte România, Franța, Slovacia și Macedonia de Nord, se joacă la Skopje.

Programul și rezultatele meciurilor: 
1 octombrie
România U19 – Slovacia U19 1-1
Franța – Macedonia de Nord 10-0

4 octombrie
Franța U19 – România U19 7-0
Slovacia – Macedonia de Nord, ora 16:30

7 octombrie, ora 12:00: Macedonia de Nord U19 – România U19

CLASAMENT: Franța 6p, Slovacia 1p, România 1p, Macedonia de Nord 0p

Lotul convocat de Florin Bugar pentru calificările la Turul de Elită:

Portari: Barbara Sandor (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Andreea Pencea (Universitatea Alexandria)

Fundași: Alexandra Tunoaia (Hellas Verona/Italia), Mădălina Tătar (Sport Lisboa e Benfica/Portugalia), Anita Kis (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Otilia Durlă (Universitatea Alexandria), Camelia Daneliuc (Independența Baia Mare), Anna Biro (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Adela Iosif (”U” Olimpia Cluj), Mihaela Purcil (Heniu Prundu Bârgăului)

Mijlocași: Raluca Dragoș (Independența Baia Mare), Larisa Grigore (Fortuna Becicherecu Mic), Cristina Tudorache (Universitatea Alexandria), Claudia Pană (Heniu Prundu Bârgăului), Krisztina Benö (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Szidonia Adorján Erzsébet (Heniu Prundu Bârgăului), Roberta Dimulescu (Luceafărul Filiași)

Atacanți: Melisa Olariu (Piroș Security Arad), Carmen Marcu (Universitatea Galați), Bianca Ienovan (Fortuna Becicherecu Mic)

Cum ne calificăm la Turul la Elită 

Primele două clasate din fiecare grupă plus patru cele mai bune locuri trei vor merge la Turul de Elită.

Turneul final al EURO 2020 dedicat formațiilor U19 va avea loc în Georgia și vor participa câștigătoarele celor șapte grupe din Turul de Elită plus țara gazdă.