Olimpia Cluj a cucerit a 5-a Cupă a României

Istoria se repetă!

Olimpia Cluj a reușit să câștige Cupa României a cincea oară consecutiv după ce a învins echipa ASA Târgu Mureș cu 4-0.

În toate cele 5 finale disputate între cele două echipe de-a lungul anilor (2011, 2012, 2013, 2014, 2015), Olimpia a câștigat de fiecare dată Cupa României, neprimind niciun gol de la mureșence.

Prima repriză a fost una disputată, ambele echipe având ocazii de gol.

Scorul a rămas însă intact datorită prestațiilor bune ale celor doi portari: Mirela Ganea, pentru echipa clujeană, și respectiv Andreea Părăluță, reușind să salveze fiecare câte două șanse de gol.

ASA-ul nu a rezistat prea mult timp presiunii clujencelor și temperaturii de aproape 30 de grade, în partea a doua a primei reprize primind primul gol prin Mara Bâtea în minutul 29.

Partida s-a dezechilibrat și mai mult după ce în minutele de prelungire ale primei reprize, portarul mureșencelor a primit cartonașul roșu pentru oprirea unei situații evidente de a marca în suprafața de pedeapsă a Marei Bâtea.

Portarul Olimpiei, Ganea a transformat penalty-ul în minutul 45 printr-un șut plasat lângă bară.

Repriza a doua a fost dominată clar de olimpice, având și o jucătoare în plus pe teren.

Astfel, au reușit să mai marcheze de două ori – prin Adina Giurgiu, în minutul 57, și Alexandra Lunca, în minutul 68, stabilind și scorul final de 4-0 (2-0).

Finalistele au primit medaliile și cupa  de la Răzvan Burleanu – Președintele Federației Române de Fotbal, Gheorghe Chivorchian, Secretar General FRF și Gabi Bodescu – Consilierul Președintelui FRF.

medalii

Olimpia Cluj: Ganea – Corduneanu, Desmerean (Moraru 76′), Olar, Meluță (Voicu 53′) – Vătafu, Bortan, Ciolacu (Popa 63′) – Giurgiu (Nagy 83′), Lunca, Bâtea (Carp 70′).

ASA Târgu Mureș: Părăluță – Boroș A (Bertea 45+1′), Jahn, Barbași – Roca (Boroș M. 67′), Goder, Csiszar (Toth 79′), Sandu (Kopacsi 60′), Gorea – Sinka (Sarosi 76′), Meleancă.

Cartonaș roșu: Părăluță Andreea (minutul 44′).

Au marcat: Bâtea (29′), Ganea (45′ – penalty), Giurgiu (57′), Lunca (61′).