Olimpia UT Cluj-Napoca și-a consolidat poziția de lider din clasament după victoria de astăzi, 3 Mai 2015, cu 2-0 împotriva veșnicei sale rivale ASA Târgu Mureș.

Partida a avut loc în Mănăstur, la Baza sportivă Unirea de la ora 11:00 pe o vreme superbă pentru fotbal și cu un public destul de numeros, public care a fost încântat încă din primele minute de calitatea bună a jocului oferit de cele două rivale.

Misiunea Olimpiei nu a fost una ușoară de această dată, mureșencele fiind foarte motivate pentru acestă partidă, având chiar câteva ocazii la poarta Mirelei Ganea.

Partida s-a decis însă, încă din prima repriză, clujencele reușind să se impună și de această dată, marcând prin Voicu în minutul 17′ după o centrare foarte bună a Alexandrei Lunca, tot Lunca marcând și cel de-al doilea gol al partidei în minutul 33′.

Olimpia UT Cluj-Napoca: Ganea – Corduneanu (Desmerean 67′), Olar, Meluță, Giurgiu – Bortan, Ciolacu, Vătafu – Bâtea (Indrei 77′), Lunca, Voicu.

ASA Târgu Mureș: Părăluță – Goder, Jahn, Barabași – Csiszar, Roca (Boroș M. 54′) , Kopacsi (Tamaș 85′), Sandu (Boroș A. 73′), Gorea – Meleacă (Sarosi 80′), Sinka (Toth 63′).

Cartonașe galbene: Goder (32′), Csiszar (55′).

La sfârșitul partidei, căpitanul Olimpiei, Bortan Ioana a declarat că este mulțumită de evoluția echipei sale și că deocamdată nu se consideră campioane: ” Sunt mulțumită de evoluția echipei mele, am reușit să câștigăm 3 puncte în această partidă, dar nu ne considerăm deja campioane, chiar dacă ASA a remizat cu Heniu Prundu Bârgăului. Ne vom bucura de titlu după ce vom câștiga și ultimul meci pe teren.”

Tot astăzi Olimpia II a remizat (1-1) în primul meci din play-off-ul Ligii I împotriva Independenței din Baia Mare, una din pricipalele aspirante la promovarea în Superligă.

Olimpia II UT Cluj-Napoca: Dârle – Mera, Deac, Moraru, Mateș – Carp, Grecu (Zăhan 46′), Borodi (Lipotean 65′) – Negrea, Popa (Rus 46′), Ciobanu.

Independența Baia Mare: Szoke – Pteanc, Codrea F, Zsiga, Mihali (Hohman 14′)- Muntean (Fedor 20′), Pop A., Câmpan, Marian – Dănilă (Câmpan I. 88’0, Pop D. (Szuroka 90′).

Au marcat: Popa Loredana (9′), Pop Diana(64′)

Ambele echipe vor disputa următoarele meciuri în deplasare, în 10 Mai, Olimpia I la Prundu Bârgăului, iar Olimpia II la Reghin pentru a disputa etapa a IV-a din play-off-ul Superligii, respectiv etapa II din play-off-ul Ligii I.