Fetele de la Navobi Iaşi continuă să impresioneze prin forţa atacului. După ce în etapa trecută au marcat de nouă ori în poarta echipei Fair Play Bucureşti, elevele profesorului Adrian Ambrosie au făcut o nouă demonstraţie de forţă, de această dată pe terenul ultimei clasate Independenţa Baia Mare, în etapa a 14-a a Superligii.

Navobi s-a impus cu un categoric 8-2 (5-0) la Baia Mare şi şi-a consolidat poziţia pe podiumul Superligii după acest succes. În plus, ieşencele au profitat de eşecul Timişoarei (1-3 la Tg. Mureş) şi s-au apropiat la doar două lungimi de locul secund.

Echipa lui Adrian Ambrosie a impus ritmul încă din start, iar în minutul 10 avea deja un avans de două goluri pe tabelă, după reuşitele Adinei Rognean (minutul 3) şi Elenei Răduc (10, din penalty). Până la pauză, oaspetele au mai punctat de trei ori, mai întâi prin Ana Maria Vasile (28), apoi prin Teodora Plăcintă, care a realizat dubla în doar cinci minute (31, 36). Navobi a dominat clar şi repriza secundă, chiar dacă a câştigat-o la limită, cu 3-2. Independenţa a punctat prin Adina Buftea (min. 51) şi Adelina Fedor (78) după pauză, în timp ce oaspetele au înscris prin Monica Benţoiu (52) Ana Maria Vasile (62) şi Nadia Colesnicenco (76).

Acesta a fost ultimul meci al americancei Justine Prata pentru Navobi, jucătoarea urmând sa se întoarcă în Statele Unite pentru doctorat.

După 14 etape, Olimpia Cluj conduce detaşat în clasament, cu 42 de puncte, având punctaj maxim, CFR Timişoara ocupă locul secund, cu 28 de puncte, iar Navobi completează podiumul, cu 26 de puncte. Atât Timişoara, cât şi Navobi au un meci mai puţin.

Independenţa Baia Mare – Navobi Iaşi 2-8 (0-5)
Au marcat: Adina Buftea (min. 51), Adelina Fedor (78) – Adina Rognean (3), Teodora Plăcintă (31, 36), Elena Răduc (10-penalty), Ana Maria Vasile (28, 62), Monica Benţoiu (52), Nadia Colesnicenco (76)

Independenţa Baia Mare: Dragoş – Codrea, Pop, Zsiga, Marian, Fedor, Desmerean, Silaghi, Burde, Buftea, Predoi (Florean)

Navobi Iaşi: Maria Spînu – Monica Benţoiu, Nina Anca, Nadia Vasilica, Nadia Colesnicenco, Elena Răduc, Nicoleta Deca (Justine Prata), Loredana Nica (Georgiana Ilaş), Teodora Plăcintă (Diana Petrescu), Ana Maria Vasile, Adina Rognean (Iulia Mera)