Liga I de fotbal feminin, seria a 2-a, play-off, etapa a 3-a:

CS Navobi Iasi – CSS Targoviste 7-1 (3-0)

Un an a durat pana ce tinerele fotbaliste din Iasi au ajuns din nou in elita fotbalului feminin din Romania. Si au meritat!

Artizanele acestei reusite sunt:  Livia Boiciuc, Catalina Cojocaru, Stefana Ciobanu, Magda Caia, Andreea Scortanu, Larisa Ambrosie, Caitlin Puraci, Aura Gheorghita, Georgiana Ilas, Lidia Havristiuc, Rahela Gangal, Mihaela Ghebanoaei, Elena Raduc, Andreea Barau, Ana Foia, Andreea Grigoras, Artimeza Ciubotariu, Corina Musteata, Monica Bentoiu, Teodora Placinta, alaturi de junioarele promovate la echipa mare Ana Tatarusanu, Francesca Gheorghiu, Mihaela Ioja, Manuela Moraru, Iulia Zamfir, Ana Maria Proca, Iulia Istrate, Diana Nistor, Diana Petrescu…conduse de stafful: prof. Adrian Ambrosie (manager), Andrei Ilie Ilasca (antrenor), Sorin Comisu (antrenor portari), Adelin Talmacel (preparator fizic), Alin Betiuc (kinetoterapeut), Cristian Ambrosie (director sportiv), Dr.Augustin Crivoi (medicul echipei).

Navobi - Targoviste 7-1 (13 mai 15) (15)

Dupa un sezon impecabil fara sa fie invinse in cele 12 partide disputate, cu un golaveraj impresionat de 105-3, Navobi a inceput lupta in play-offul competitiei pentru promovare, unde, numai dupa 3 etape disputate din 6, si-a asigurat matematic tichetele pentru Superliga Nationala de fotbal feminin, dupa ce a invins astazi pe teren propriu cu 7-1 (3-0) echipa CSS Tirgoviste.

Desi au inceput bine partida si au dominat-o, iesencele au ratat numeroase ocazii de a inscrie, si au reusit sa “sparga gheata”abia in minutul 33 cand Andreea Grigoras a reluat cu capul in plasa o centrare venita de la Ana Foia. In 7 minute Navobi a mai marcat inca de 2 ori prin Lidia Havristiuc si Teodora Placinta, dupa o pasa execelenta venita de la Harvristiuc.

Cele trei goluri marcate pana la pauza a descatusat echipa gazda care si-a creat numeroase ocazii la echipa din Tirgoviste si a reusit sa mai marcheze inca de 4 ori prin Teodora Placinta in minutul 52, Larissa Ambrosie  din penalty in minutul 60, Ana Foia in minutul 78 la o frumoasa actiune colectiva de atac si Lidia Havristiuc in minutul 86 cu un sut din afara careului.

IMG_1534

Larissa penalty

Tanara formatie damboviteana condusa de Mihai Tataranu a reusit un gol spectaculos in minutul 73 din lovitura libera de la 25 de metri prin Cristiana Dunavatu si a mai avut si alte oportunitati de a marca, insa, suturile expediate spre poarta si-au ratat tinta, lasand o frumoasa impresie specatatorilor prezenti la meci.

In concluzie, merita felicitate toate fetele care si-au adus contributia in acest sezon pentru promovare, stafful tehnic si cei care au ales sa sustina financiar aceasta echipa frumoasa in caracter, joc si aspect!!! Printre ei amintim UEFA, FRF, AJF,DJS, Fundatia Sportul Iesean, Primaria Iasi, Quartz Matrix, Biocomp, Cristian Das, Charity Cup, Motel Bucium, Palas, Smart Invest, Shatter, Tron, Michelle Class si altii.

Nu in ultimul rand merita apreciati partenerii media care au promovat in mod constant echipa Navobi la meciurile de pana acum: TVR Iasi, TeleM, Digi Tv, Radio Iasi, Evenimentul, BZI, Ziarul de Iasi, Sport Fan Club – Dan Teodorescu si altii…

IMG_1528

“Am avut obiectivul de a promova in Superliga de fotbal feminin si dupa victoria cu Tirgoviste am reusit matematic acest lucru. Le multumesc tuturor fetelor care au facut sacrificii enorme ca sa joace si sa obtina aceste victorii, uneori accidentate, si mai ales fara sustinere financiara. Desi jocul a avut de suferit in ultima vreme in spectaculozitate si am luat goluri usoare, am reusit sa castigam partidele si sa obtinem punctajul pentru promovare. Le multumesc si celor din staff, celor care ne-au sustinut financiar si care au fost alaturi  de noi ca parteneri media. Asteptam alaturi de noi cateva jucatoare noi care sa intareasca echipa, precum si alte persoane care sa ne ajute financiar ca sa tinem aceasta echipa minunata in Superliga!!! Greul cred ca abia  de acum va incepe…”– prof. Adrian Ambrosie, manager CS Navobi Iasi

Echipa:

Cojocaru (’74 Tatarusanu) – Caia (’55 Barau), Scortanu, Ambrosie, Gheorghita – Havristiuc, Ilas (’25 Proca), Bentoiu – Foia, Placinta (’85 Musteata), Grigoras (‘ 65 Petrescu)