Selecționata de junioare U17 a României, pregătită de Andra Vela, a terminat la egalitate, scor 3-3, cel de-al doilea meci de verificare jucat contra selecționatei Macedoniei de Nord.

Andreea Șepețan a deschis scorul pentru naționala noastră în minutul 9, însă gazdele au egalat în minutul 21. Ioana Stancu a readus tricolorele în avantaj cu golul marcat în minutul 56, însă Macedonia de Nord a restabilit egalitatea doar 6 minute mai târziu și a preluat conducerea în minutul 83.

La ultima fază a meciului, Daria Grădinariu, intrată de pe bancă, a obținut un penalty transformat apoi tot de Ioana Stancu, cea care a stabilit și scorul final al partidei.

ROMÂNIA: 12. Boglarka Balog – 13. Andra Mihăiescu, 15. Karina Bolboacă (16. Ancuța Iliescu 90+1), 4. Nicol Dincă-Vuia, 6. Rianna Frătuțescu (2. Bianca Corsei 46) – 7. Isabela Lazăr (20. Maria Ivan 90+1) – 11. Ioana Stancu, 5. Ana Maria Florică (17. Daria Grădinariu 81), 8. Alexandra Boboc (14. Teodora Vasile 90+1), 10. Eszter Szoke (18. Maria Cristea) – 9. Andreea Șepețan (21. Rania Kara-Jouli 60)
Rezerve: 1. Alesia Moldovan – 22. Denisa Stan, 3. Delia Neacșu, 19. Ana Filip. Antrenor: Andra Vela

În primul meci disputat de cele două formații, România s-a impus categoric, scor 6-1. În octombrie, România va fi gazda meciurilor din grupa B6 a calificărilor pentru Campionatul European 2023 în care se mai regăsesc naționalele Lituaniei și Kazahstanului.

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Alessia Moldovan (Universitatea Cluj), Boglarka Balog (AFK Csikszereda)

Fundași: Nicol Dincă-Vuia (Politehnica Timișoara), Rianna Fratuțescu (Politehnica Timișoara), Andra Mihăescu (Politehnica Timișoara), Karina Bolboacă (PMFC-Sportolda | Ungaria), Denisa Stan (Universitatea Cluj), Ancuța Iliescu (FC Argeș), Bianca Corsei Politehnica Timișoara)

Mijlocași: Maria Ivan (ACS Dream Team), Eszter Szoke (AFK Csikszereda), Ana Maria Florică (Universitatea Cluj), Maria Cristea (ACS Dream Team), Isabela Lazăr (Universitatea Craiova), Alexandra Boboc (fără club), Ioana Stancu (Fair Play București), Daria Grădinariu (Universitatea Cluj) , Daria Neacșu (FC Rapid 1923)

Atacanți: Ana Filip (Universitatea Cluj), Rania Kara (Carmen București), Andreea Șepețan (Politehnica Timișoara), Daria Vasile (FC Voluntari)