CFF Olimpia UT Cluj 10-0 CFR 1933 Timişoara
După patru victorii la rînd cu acelaşi scor, 3-0, CFF Olimpia UT Cluj a măturat terenul de la Baza Sportivă „Dan Anca” cu CFR 1933 Timişoara, în meci contînd pentru etapa a patra din play-off-ul ligii 1 de fotbal feminin. Echipa pregătită de Mirel Albon şi Iulian Szekely s-au impus cu 10-0 (5-0). Scorul putea fi şi mai mare dacă avem în vedere ocaziile pe care le-au avut gazdele. Care au avut o bară (minutul 37, prin Andreea Voicu) şi un penalty în minutul 80, ratat de Rute Botica. Andreea Voicu (foto) a deschis…robinetul cu goluri în minutul 4. Timişorencele, inferioare din toate punctele de vedere, au căutat să-şi intimideze adversarul, cu intrări dure, unele dincolo de limita regulamentului. Aşa se face că Andreea Cojocaru a fost sancţionată în minutul 27. Ştefania Vătafu a mărit avantajul amfitrioanelor în minutul 26. Olimpia a mai înscris de trei ori pînă la pauză, prin Ficzay, Giurgiu şi Corduneanu. Repriza secundă s-a derulat după acelaşi scenariu, cu Olimpia înclinînd terenul spre poarta CFR-ului. Timişorencele au aglomerat propriul careu, în speranţa limitării scorului, dar fără succes. La 5-0, antrenorul Mirel Albon şi-a permis să-şi odihnească vedetele. Aşa se face că Voicu, Corduneanu, Gurz, Giurgiu şi Ficzay au fost înlocuite cu Rute Botica, Ştefania Moraru, Laura Desmerean, Lavinia Boandă şi Ioana Deac. Olimpia a avut în teren, din minutul 62, nu mai puţin de şase junioare. Acest aparent handicap nu a împiedicat campioana să mai marcheze. Şi a făcut-o la foc automat. Ioana Bortan de două ori (minutele 53 şi 88) şi Alexandra Lunca de trei ori (minutele 46, 63 şi 67) şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Sursa: http://www.ziarulfaclia.ro/liga-1-de-fotbal-feminin-campioana-de-zece