Sursa foto: Facebook - United Bihor

După o pauză de mai bine de un an, Liga 3 Feminin și Seria 3 din Liga 2 Feminin au pornit la drum la finalul săptămânii trecute!

În Seria 3 din Liga 2 Feminin s-au disputat două meciuri. Dream Team București, nou-promovată în Liga 2, a debutat cu o victorie clară pe teren propriu, scor 5-1 împotriva echipei Măgura 2012 Bacău. În cealaltă partidă a primei etape, ACS United Bihor a câștigat la limită, scor 2-1, în deplasarea de la CSM Târgu Mureș.

Dream Team, debut cu victorie în Liga 2 Feminin

Dream Team București s-a impus grație golurilor marcate de Venice Pintea (7), Carla Stoian (24), Diana Gheorghe (34) și Aekaterini Vergotis (76, 86). Alexandra Stan, antrenoarea formației bucureștene, a vorbit, pentru FRF, despre succesul obținut în fața echipei băcăuane.

“După o perioadă de 1 an și 5 luni, am debutat în primul nostru meci din Liga 2. Emoțiile și trăirile au fost mari atât pentru mine ca antrenor, cât și pentru fete. Având în vedere că suntem o echipă tânără, am încercat atât eu cât și colega mea Irina Giurgiu să lucrăm în perioada de pregătire și la partea psihică, pe lângă partea tehnico-tactică.

A fost un meci bun, iar victoria a fost meritată, având în vedere cursul jocului. Fetele au reacționat pozitiv la indicațiile pe care le-au primit. Avem și lucruri de îmbunătățit la jocul echipei și sper ca fetele să răspundă pozitiv la următoarele antrenamente pentru că ne așteaptă o deplasare grea la Oradea, de unde sper să ne întoarcem cu cele 3 puncte.

Vreau să felicit fetele pentru că nu au renunțat în toată această perioadă dificilă, întregului staff pentru toată implicarea ca lucrurile să se desfășoare în siguranță și vreau să le mulțumesc părinților pentru susținerea fetelor și încrederea oferită clubului” – a declarat Alexandra Stan, antrenoarea principală a echipei Dream Team București, pentru FRF.

Sursa foto: Facebook – ACS Dream Team București

ACS United Bihor, două goluri pe final de meci

De partea cealaltă, ACS United Bihor a avut un meci dificil la Târgu Mureș, fiind condusă la pauză cu 1-0. Echipa oaspete a reușit însă să obțină cele trei puncte după două goluri marcate pe final de meci. Kinga Crăciun a restabilit egalitatea în minutul 80, iar Alexandra Coșa a înscris golul victoriei în minutul 87. ACS United Bihor a avut ocazia să ducă scorul la 3-1, însă Adriana Fărcaș, căpitanul echipei, a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90.

“După 15 luni de pauză, am așteptat cu multă nerăbdare primul meci oficial, cel de la Târgu Mureș. Știam că ne întâlnim cu o echipă cu multă experiență, care are în lot mai multe jucătoare care au câștigat Cupa României acum cinci ani. Am dominat prima repriză, având și două ocazii clare de gol, dar dintr-o greșeală defensivă am făcut un fault în careu și la sfârșitul primei reprize gazdele au deschis scorul din penalty.

În partea a doua s-au inversat lucrurile, a dominat Târgu Mureș până la jumătatea reprizei, însă am reușit să egalăm. După acel gol cred că ne-am încărcat pozitiv și ne-am mai creat încă o ocazie foarte mare, singur cu portarul, dar mingea a lovit transversala. Două minute mai târziu, aceeași jucătoare, Coșa Alexandra a marcat golul de 2-1, iar la trei minute după acest gol am beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar Adriana Fărcaș, căpitanul echipei, a ratat”, a povestit Csaba Ficuț, președintele și antrenorul principal al echipei ACS United Bihor, pentru FRF.

Csaba Ficuț a menționat că United Bihor se bazează în mare parte pe jucătoare tinere, astfel că obiectivul pentru acest sezon este o clasare cât mai sus în ierarhia Seriei 3 din Liga 2 Feminin.

“Obiectivul este de a ne clasa cât mai sus. Nu ne-am propus promovarea din cauza resurselor financiare. Dacă vom fi acolo, vom face tot posibilul să terminăm cât mai sus. Sperăm că prin rezultate vor veni și mai mulți susținători lângă echipă.

Față de echipa pe care o aveam înainte de pandemie, au venit foarte multe fete noi. De asemenea, multe fete care s-au lăsat, au revenit la fotbal. Am o echipă destul de tânără, în primul 11 folosind cinci junioare. Multe nu au experiență mare în fotbalul feminin, în afară de două jucătoare care au jucat la Motorul Oradea”, a spus Csaba Ficuț.

“Vom aborda meciul cu Dream Team cu cea mai mare seriozitate”

Învingătoare în prima etapă, ACS United Bihor și Dream Team București se vor afla față în față în runda secundă a Ligii 2 Feminin, la Oradea. “Nu avem multe informații despre Dream Team, nu ne-am întâlnit niciodată. E o echipă nou promovată în Liga 2, e o echipă tânără, ambițioasă. Vom aborda meciul cu cea mai mare seriozitate, știind că dacă vom obține un rezultat pozitiv, vom avea șanse tot mai mari de a intra în play-off pentru promovare în Liga 1” – a precizat Csaba Ficuț.

Start în Liga 3 Feminin!

În Liga 3 Feminin s-au disputat duminică primele meciuri după pauza de mai bine de un an cauzată de pandemia de Covid-19.

În ultimul meci din Seria 2, echipa a doua a prim-divizionarei ACS Fotbal Feminin Baia Mare a primit vizita formației ACS Viitorul Arad. Conduse cu 2-0, jucătoarele din Baia Mare au reușit să restabilească egalitatea pe tabelă, dar în final au fost nevoite să se recunoască învinse.

„A fost foarte greu, un teren dificil. Am rămas în 10 din minutul 15, la 1-0 pentru noi. S-a făcut 2-0, 2-2 și am bătut cu 3-2. Acesta a fost al doilea meci pentru noi în acest sezon. Am jucat și în Cupa României săptămâna trecută, unde am câștigat cu 26-0 împotriva celor de la Juventus București. Acolo nu s-a pus problema victoriei, dar meciul cu Baia Mare a fost unul disputat. Avem și un program încărcat în acest start, cu două deplasări. Am început la Baia Mare și etapa următoare avem la Gherla, două deplasări foarte lungi. Jucătoarelor le-a fost dor de fotbal, nu mai jucaseră un meci în campionat de peste un an. Au făcut antrenamente foarte puține. Va fi mai greu până își intră în ritm”, a declarat Giovanni Catanzariti, președintele clubului ACS Viitorul Arad, pentru FRF.

Andrada Vanu, fosta jucătoare a echipei Piroș Security Arad din Liga 1 Feminin, a contribuit cu o dublă la victoria echipei sale, marcând în minutele 10 și 25. Scorul final al partidei a fost stabilit de Alexandra Bianca Guțu, în minutul 82.

Sursa foto: Costel Șerban

Andrada Vanu, opt goluri în două meciuri

Andrada Vanu (29 de ani) are un început excelent de sezon, având deja opt goluri în doar două partide disputate. Ea a înscris de șase ori în confruntarea câștigată de ACS Viitorul Arad în fața celor de la Juventus Timișoara, scor 26-0, în prima fază a Cupei României.

“A fost un meci destul de greu pentru noi, din cauza suprafeței de joc. Mă bucur că am marcat, am reușit să ajut echipa. E un început bun de sezon pentru mine, sper să continui așa. E foarte important că am debutat în campionat cu o victorie, pentru că obiectivul nostru este promovarea în Liga 2. Vrem să câștigăm toate meciurile, asta e clar. Noi suntem un grup foarte fain, unit, ne înțelegem foarte bine, iar asta se vede în rezultatele pe care le obținem. Acum pregătim următorul meci, vrem o nouă victorie, dacă se poate cu un golaveraj foarte bun. Important este să obținem cele trei puncte” – a declarat Andrada Vanu, atacantul echipei ACS Viitorul Arad, pentru FRF.

Promovarea în Liga 2, principalul obiectiv al echipei Viitorul Arad

În etapa următoare, ACS Viitorul Arad va juca tot în deplasare, împotriva fetelor de la Atletic Olimpia Gherla. Valentina Alexandra Calalb, antrenoarea arădencelor, a precizat că obiectivul echipei în acest sezon este promovarea în Liga 2 Feminin.

“Am obținut o victorie foarte grea. Am fost foarte dezamăgită de teren. Am jucat în inferioritate numerică din minutul 15. Căpitanul echipei noastre a primit două cartonașe galbene în decurs de 30 de secunde.

A fost un meci bun făcut de echipa noastră, dar mai avem nevoie de pregătire, mai ales că am avut o pauză de peste un an de zile. Obiectivul nostru pentru acest sezon este promovarea. Am făcut câteva transferuri, au venit la noi doi fete care au jucat la Piroș Security Arad în Liga 1: Vanu Andrada și Chiș Mădălina, care nu a putut evolua cu Baia Mare din cauza unei răceli. Mai avem o jucătoare care a jucat la UTA, pe vremea când “Bătrâna Doamnă” era în fotbalul feminin: Mihuțiu Mariana.

Sperăm să obținem cele trei puncte și în etapa următoare. Va fi un meci greu, avem și câteva accidentări. Avem iar o deplasare lungă, până la Gherla sunt aproape 400 de kilometri. Am văzut că au câștigat cu 10-0 în meciul cu Juventus Timișoara. Cred că suntem la același nivel” – a spus Valentina Alexandra Calalb, antrenoarea echipei ACS Viitorul Arad, pentru FRF.