Sursa foto: Claudiu Capra

La finalul săptămânii trecute s-au disputat șase meciuri în Liga 2 Feminin, câte două în fiecare din cele trei serii.

Unul dintre cele mai importante meciuri din etapa trecută a Ligii secunde s-a jucat în Seria 1, la Roman, acolo unde Vulpițele Galbene au primit vizita liderului CSS Târgoviște. Gazdele s-au impus cu 3-1, golurile victoriei fiind semnate de Ștefana Mocanu, autoarea unei duble, și de Corina Neagu.

Grație acestui succes, “vulpițele” au urcat pe locul doi în clasamentul Seriei 1, cu 12 puncte (4 victorii, două înfrângeri). Pentru CSS Târgoviște a fost prima înfrângere a sezonului în campionat, după patru victorii consecutive. Marți, 20 aprilie, CSS Târgoviște a disputat partida restantă din etapa a opta cu Vasas Femina Odorhei 2, pe teren propriu, câștigând cu 4-1. Formația dâmbovițeană a acumulat astfel 15 puncte și se menține pe prima poziție în clasament.

Adelin Tălmăcel, președintele echipei Vulpițele Galbene Roman, a vorbit despre evoluția echipei sale în meciul cu CSS Târgoviște: “A fost un meci foarte disputat. În prima repriză, jocul echipei noastre a fost mai bun. A fost 2-0 până în minutul 40, când CSS Târgoviște a redus din avantaj. Am intrat la pauză cu 2-1. A doua repriză a fost mai echilibrată, cu ocazii la ambele porți. Golul al treilea a venit pe un contraatac, s-a făcut 3-1 pentru noi, iar meciul a mers în aceeași notă până la final”, a declarat Adelin Tălmăcel, pentru FRF.

Pentru echipa din Roman, meciul cu CSS Târgoviște a fost primul după o pauză de trei săptămâni. Ultima partidă jucată de Vulpițele Galbene data din 28 martie, când au pierdut pe teren propriu în fața celor de la Vasas Femina Odorhei 2, scor 1-4

“Încercăm să ne regăsim ritmul după perioada de pauză și încercăm să ținem fetele cât mai aproape de echipă. Ca în fiecare an, obiectivul nostru este să jucăm cât mai bine și să avem rezultate cât mai bune”, a precizat Adelin Tălmăcel.

În runda următoare, Vulpițele Galbene Roman joacă în deplasare, la Navobi Iași, echipă aflată pe ultimul loc în clasament, cu 4 puncte în șase meciuri jucate.

“Navobi Iași este un adversar în creștere, chiar dacă nu ocupă o poziție onorantă în acest moment. Am urmărit echipa și față de turul campionatului este un adversar care poate pune probleme. Noi vom avea câteva jucătoare care vor lipsi, deci ne așteptăm la o partidă foarte dificilă”, a mai spus Adelin Tălmăcel.

Victorii pe linie pentru Atletic Olimpia Gherla

În Seria 2 a Ligii 3 Feminin, Atletic Olimpia Gherla a ajuns la patru victorii din tot atâtea meciuri disputate. În etapa a cincea, formația clujeană s-a impus în deplasare contra echipei ACS Fotbal Feminin Baia Mare 2, scor 4-2.

La cârma echipei Atletic Olimpia Gherla se află din acest sezon jucătoarele Iulia Mera și Alexandra Iușan, care a reușit o dublă în meciul de la Baia Mare. Celelalte două goluri au fost înscrise de Maria Mureșan și Andrada Manciu.

Atletic Olimpia Gherla este liderul Seriei 2, având trei puncte avans față de următoarea clasată, ACS Academia de Fotbal și Tenis Măgura. De partea celaltă, ACS Fotbal Feminin Baia Mare se găsește pe locul 3, cu 6 puncte.

“Munca și seriozitatea fetelor care se ocupă de echipă dau roade. Într-adevăr se muncește foarte mult la nivelul Ligii 3. Noi luăm totul pas cu pas. Ne dorim în primul rând să creștem fetele, asta este cel mai important pentru noi. Dacă vom reuși promovarea, atunci cu atât mai bine”, a precizat Kilin Armand, președintele echipei Atletic Olimpia Gherla.

Echipa Atletic Olimpia Gherla; Sursa foto: Alin Botioc

Iulia Mera și Alexandra Iușan, jucătoare și antrenoare la Atletic Olimpia Gherla

Fundașul central Iulia Mera (24 de ani) a ajuns la Atletic Olimpia Gherla la sfârșitul lunii ianuarie, tot atunci începând pregătirea cu echipa pentru noul sezon. Aflată la prima sa experiență ca antrenoare, Iulia Mera are un start de sezon excelent, cu victorii pe linie în cele patru meciuri jucate până acum.

Tânăra jucătoare a comentat prestația echipei sale în partida de la Baia Mare: “Mă așteptam să fie un meci dificil. Și terenul ne-a pus puțin probleme, pentru că a plouat, a fost noroi în fața porților. Echipa noastră a avut emoții la început, pentru că nu am mai jucat un meci oficial de mai bine de trei săptămâni și atunci s-a simțit un pic pauza aceasta dintre etape. În a doua repriză ne-am revenit, s-a și văzut pe tabela de marcaj, 4-1.

Noi am condus cu 1-0, deși la 0-0 ele au avut o ocazie mare prin care puteau să deschidă scorul, dar până la urmă noi am înscris primele. Am mai avut două ocazii foarte mari, o colegă a ratat chiar cu poarta goală. Puteam duce scorul la 2-0 și chiar 3-0, dar ocaziile s-au răzbunat și ne-au egalat după o greșeală a apărării noastre. A fost și portarul un pic ieșit, fundașul dreapta nu a strâns și am luat gol.

După pauză, ne-am revenit, am marcat golurile foarte repede și am făcut 4-1. După al patrulea gol al nostru, am avut vreo zece minute bune, apoi au dominat ele jocul și au marcat al doilea gol. La 4-2, fetele de la Baia Mare au ratat un penalty. Din punctul meu de vedere, dacă atunci se făcea 4-3, în zece minute puteau să egaleze”, a spus Iulia Mera, antrenoarea echipei Atletic Olimpia Gherla, pentru FRF.

Totodată, Iulia Mera mai are o responsabilitate în cadrul echipei Atletic Olimpia Gherla, fiind și căpitan. “E foarte greu, pentru că în meci trebuie să joci, să așezi fetele în teren, trebuie să le și motivezi, practic eu n-ar trebui să am sentimente în teren. Eu nu ar trebui să fiu dezamăgită sau demoralizată pentru că trebuie să am puterea să le ridic pe fete”, a precizat Iulia Mera.

Iulia Mera (stânga); Sursa foto: Alin Botioc

Iulia Mera a început să joace fotbal la vârsta de 13 ani, la CFF Clujana. Ea a mai evoluat de-a lungul timpului la Universitatea Olimpia Cluj, Navobi Iași, Heniu Prundu Bârgăului și FCM Târgu Mureș. De asemenea, a fost componentă a naționalelor U17 și U19 ale României.

Pe viitor, Iulia Mera își dorește să se concentreze doar pe cariera de antrenoare. În acest sezon, tânăra fotbalistă și-a propus promovarea în Liga 2 Feminin cu Atletic Olimpia Gherla. “Principalul nostru obiectiv este promovarea. Din punctul meu de vedere, cred că favorite la promovare suntem noi, Academia Măgura și Baia Mare. Cred că între noi se va duce lupta pentru promovare. Totodată, ne concentrăm pe creșterea fetelor și a echipei. Eu vreau încet-încet să mă retrag, să nu mai fiu nevoită să joc, vreau doar să antrenez”.

Iulia Mera, dând indicații; Sursa foto: Claudiu Capra

În etapa următoare, Atletic Olimpia Gherla va primi vizita echipei Juventus Timișoara, pe care a învins-o în tur cu 10-0. “Noi am avut și meciul tur la ele acasă, Juventus Timișoara e o echipă tânără. Pe noi ne interesează jocul fetelor, să pună în practică tot ce am învățat la antrenamente, să ne bazăm mai mult pe posesie, nu neapărat pe scor. Pentru mine, e mai important să am mai mult cu un gol decât adversarul. Prefer să jucăm un meci frumos, să avem posesia decât să câștigăm la scor”, a mai spus Iulia Mera.

Alexandra Iușan: “Vreau să dau înapoi fotbalului ceea ce mi-a oferit”

La rândul său, Alexandra Iușan (33 ani), marcatoare a două goluri în meciul cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare, a declarat: “A fost un meci dificil, având în vedere că noi nu am mai avut un meci oficial de trei săptămâni. Am întâlnit un adversar foarte bun, pot să spun că echipa din Baia Mare a fost cel mai bun adversar pe care l-am întâlnit până acum în campionat. A fost o victorie muncită și contează că am câștigat cele trei puncte”.

Alexandra Iușan (în tricou galben); Sursa foto: Claudiu Capra

Alexandra Iușan are o experiență bogată în fotbal. Ea și-a început aventura în acest sport în anul 2003, la CFF Clujana, după care s-a transferat în Cipru, la Apollon Limassol, unde a petrecut patru ani. Apoi, a revenit în țară și a jucat două sezoane la “U” Olimpia Cluj, după care a mers din nou în Cipru, la Lefkothea, o echipă din Nicosia. În 2016, Alexandra Iușan a plecat în Anglia, dar nu a putut sta departe de fotbal și a jucat un sezon la Portsmouth FC, în Liga 3.

Alexandra Iușan a reușit să treacă de patru ori de grupele UEFA Women’s Champions League, în 2007 cu CFF Clujana și în 2010, 2011 și 2012 cu Apollon Limassol. Ea are în palmares șapte titluri de campioană a României, dintre care șase câștigate alături de CFF Clujana și unul cu Universitatea Olimpia Cluj, și patru titluri de campioană a Ciprului, cu Apollon Limassol.

În 2017, Alexandra Iușan a decis să pună capăt carierei de fotbalistă, însă după patru ani s-a întors în fotbal, în calitate de antrenoare și jucătoare la echipa din orașul său natal. “Este ceva nou pentru mine, ceva diferit, pentru că nu am mai făcut asta până acum. Eu nu am mai jucat fotbal din 2017. Am vrut să mă opresc din activitate si acum am revenit în postura de antrenor-jucător”, a spus Alexandra Iușan.

Alexandra Iușan

Întrebată ce a determinat-o să revină în fotbal, Alexandra a răspuns: În primul rând, fetele de la echipă și ambiția lor. Sunt fete tinere, dornice să joace fotbal. Totodată, sunt mândră să joc pentru echipa orașului meu natal și vreau să dau înapoi fotbalului ceea ce mi-a oferit”.

Alexandra Iușan joacă pe postul de mijlocaș central sau mijlocaș stânga și este una dintre cele mai bune marcatoare de la Atletic Olimpia Gherla. Ea marcat patru goluri în prima etapă cu Juventus Timișoara, a reușit un hat-trick împotriva celor de la ACS Viitorul Arad, în etapa a doua, iar în etapa a cincea a marcat de două ori împotriva echipei din Baia Mare.

Cu o experiență bogată la nivel internațional, Alexandra Iușan a remarcat dezvoltarea fotbalului feminin în România în ultimii ani. Fotbalul feminin a evoluat și la noi, iar lucrul acesta este foarte îmbucurător. Văzând că și Federația se implică din ce în ce mai mult, ne-a determinat și pe noi să punem umărul la dezvoltarea fotbalului feminin. Este foarte diferit acum față de cum era când am început eu fotbalul”.

Alexandra Iușan are planuri mari la Atletic Olimpia Gherla, dorindu-și să ducă echipa până în Liga 1. Primul pas este promovarea în Liga 2, principalul obiectiv al acestui sezon pentru Atletic Olimpia Gherla. “Pentru noi, fiecare meci este o provocare. Indiferent de adversar, noi îl tratăm cu seriozitate. În primul rând, scopul nostru este să crească echipa și fetele să acumuleze experiență și să se obișnuiască cu atmosfera jocului. Jucăm fiecare meci pentru victorie”, a precizat Alexandra Iușan.