Liga I la fotbal rezervată fetelor a programat în acest week-end meciurile etapei cu numărul IV.

Runda a debutat cu meciul dintre Fair Play București și Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Cele două formații au oferit un spectacol total, cu goluri multe și răsturnări de scor. Deși pornea cel puțin teoretic cu prima șansă, iar la pauză conducea cu 2-1, Vasas Femina a pierdut confruntarea cu Fair Play, contabilizând astfel prima înfrângere din actualul sezon. Pentru echipa bucureșteană, succesul în fața celor de la Vasas e primul după trei etape în care a bifat tot atâtea eșecuri.

Derby-ul Universităților, disputat la Alexandria, s-a încheiat nedecis. Universitatea Alexandria și Universitatea Galați au încheiat la egalitate, 2-2. Disputa a fost spectaculoasă după pauză, atunci când s-au marcat toate golurile.

Meci cu nouă reușite între Independența Baia Mare și Fortuna Becicherecu Mic, scor 5-4 pentru gazde.

Pe „Bârgău Arena” din Prundu Bârgăului, Heniu și CSȘ Târgoviște au reeditat finala Cupei României de la Sfântu Gheorghe din acest an, câștigată de gruparea dâmbovițeană. Mult slăbită față de sezonul trecut, CSȘ Târgoviște nu i-a putut ține piept echipei pregătite de Călin Svoboda, care s-a impus clar, scor 4-0. La pauză, Heniu conducea cu 1-0 prin golul marcat de Mihaela Merlan, coșmarul echipei bistrițene din finala Cupei României, atunci când a marcat două goluri în poarta Heniului!

În absența titularei Anna Zatușevscaia, poarta echipei Heniu Prundu Bârgăului a fost apărată în acest meci de fundașul central Iulia Mera! Protejată de coechipiere, dar având calități pentru noul post, Iulia Mera a reușit să închidă poarta formației Heniu!

Campioana  ”U” Olimpia Cluj nu a jucat în această etapă.

Liga I Feminin, etapa a V-a:

Fair Play București – Vasas Femina Odorhei 4-3
Universitatea Alexandria Universitatea Galați 2-2
Independența Baia Mare Fortuna Becicherecu Mic 5-4
Heniu Prundu Bârgăului – CSS Târgovişte 4-0

– meciul CFR 1933 Timisoara – Universitatea Olimpia Cluj nu s-a disputat

Clasament: ”U” Olimpia 12p ; 2. Heniu 9p; 3. Universitatea Alexandria 8p; 4. Universitatea Galați 4p; 5. Vasas Femina Odorhei 4p; 6. Independența Baia Mare 3p; 7. Fortuna Becicherecu Mic 3p; 8. Fair-Play 3p; 9. CSS Târgovişte 0p

Liga a II-a, rezultate:

SERIA I

Atletic Onix – Vulpițele Galbene Roman 2-0
Selena ȘN Constanța – Ladies Târgu Mureș 2-0
ACS Viitorul Reghin – Navobi Iași 1-0
Măgura 2012 Bacău – Vasas 2 Femina Odorheiu Secuiesc 1-1

Clasament: 1. Vasas 2 Femina 8p; 2. Atletic Onix 8p; 3. Selena ȘN 7p; 4. ACS Viitorul 7p; 5. Ladies 5p; 6. Navobi 3p; 7. Vulpițele Galbene 3p; 8. Măgura 2p

SERIA a II-a

Banat Girls – Olimpia 2 Cluj Napoca 1-7
Luceafarul Filiași – Piros Security 1-0
Olimpic Star Cluj – Sporting Lugaș 7-0

– meciul Venus Maramureș – CS Ineu a fost amânat

Clasament: 1. ”U” Olimpia 2 Cluj 12p; 2. Piros Security 9p; 3. Luceafărul 9p; 4. Banat Girls 6p; 5. Sporting 4; 6. Olimpic Star 3p; 7. Venus 1p; 8. CS Ineu 0p