Feminin. Cupa României: AS Independenţa Baia Mare – Olimpia Cluj-Napoca 0-11 (0-7)
Miercuri, 3 decembrie, peste stadionul “Viorel Mateianu” s-a lăsat cortina stagiunii fotbalistice. Onoarea a revenit “domniţelor râului” care au închis sezonul cu jocul din turul II de Cupa României, la fotbal feminin.

Adversară, campioana şi deţinătoarea Cupei, Olimpia Cluj-Napoca.

Cele două formaţii au abordat jocul relaxat, profitînd de soarele binevoitor, care a îmbrăţişat arena băimăreană, dând parcă curs spre o dispută curată, presărată cu multe goluri, toate din păcate înscrise în poarta gazdelor.

Băimărencele dinainte învinse, cu prea mult respect arătat clujencelor, au făcut faţă în prima repriză doar între minutele 10 şi 40, când deja rezultatul era 0-4. După 0-7 la pauză, în repriza a doua Olimpia Cluj s-a disţantat pîna la un ecart de 11 goluri.

Autoarele reuşitelor din tabăra oaspetelor sunt: Voicu – 4 goluri, Lunca – 2 goluri, Manie (foto), Bâtea, Vago, Vătafu, Ficzay, câte un gol.

De partea cealaltă putem consemna doar şutul lui Marian de la 30 metri, trecut uşor pe lîngă poarta oaspetelor şi penalty-ul apărat de Szoke-Naghi după execuţia portarului clujean, Boandă.

• AS Independenţa Baia Mare: Szoke – Pteanc (86 Vălean), F. Codrea – cpt, Zsiga, Mihali (56 Vasilovschi) – Muntean, A. Pop, D. Pop, Câmpan (46 Hohman), Marian (79 Dănilă) – Buftea (48 Fedor).Antrenor: Irina Codrea.

• Olimpia Cluj-Napoca: Boandă – Corduneanu, Corniciuc, Ficzay (50 Lipotean), Giurgiu – Vătafu-cpt, Manie, Vago (46 Mateş) – Bâtea, Lunca, Voicu. Antrenor: Iulian Szekely.

• Arbitri: Răzvan Necrici – Gheorghe Vasile Tarba, Ionuţ Sava (Baia Mare).