Dacă ne raportăm strict la palmaresul întâlnirilor directe, vom vedea că domnițele râului s-au impus de fiecare dată, cele două combatante întâlnindu-se doar în această stagiune de trei ori (de două ori în sezonul regulat și o dată în play-out-ul SuperLigii feminine de fotbal.

Dacă în ediția trecută de campionat, fetele de la A.C.S.Heniu Prundu Bârgăului conduse de George Ruscău reușeau o clasare pe podium, locul trei pe prima scenă fotbalistică, în acest an, formația bistrițeană nu mai poate evita meciul de baraj care consfințește rămânerea sau retrogradarea în eșalonul secund al fenomenului fotbalistic feminin.

În primul meci direct jucat acum 206 zile pe data de 11 octombrie 2015 în etapa a patra domnițele râului s-au impus grație celor două reușite semnate în fiecare repriză de Diana Pop. La o distanță de aproape cinci luni, în returul de pe data de 6 martie a.c. elevele lui Irina Codrea au câștigat de o manieră mult mai categorică 4-0 (2-0). Dariana Indrei cu o dublă minutele 22 și 83 respectiv Crina Câîmpan minutul 58 în speță Ana Arnăutu cu un autogol minutul 40, au fost jucătoarele care au decis acest meci.

În fine în etapa a doua a play-aut-ului, programată luna trecută pe data de 24 aprilie, A.S.Independența Baia Mare s-a impus este adevărat la limită pentru a treia oară consecutiv în fața formației din Prundu Bârgăului. Golul ce a adus trei puncte în visteria formației noastre a fost marcat de Alexandra Buftea în prima repriză.

SuperLiga feminină de fotbal ediție 2015-2016
Etapa 4, 11.10.2015, A.C.S. Heniu Prundu Bârgăului – A.S. Independența Baia Mare 0-2
Diana Pop (2 goluri)
Etapa 11, 06.03.2016, A.S. Independența Baia Mare – A.C.S. Heniu Prundu Bârgăului 0-4
Dariana Indrei (22-11m, 83), Crina Cîmpan (58), Ana Arnăutu (40-autogol)
Etapa 2 play-aut, 24.04.2016, A.C.S. Heniu Prundu Bârgăului – A.S. Independența Baia Mare 0-1