Tricolorul Breaza a reușit promovarea în Liga 3 la fotbal, după succesul obținut la loviturile de departajare în fața echipei Daco-Getica București, la finele timpului regulamentar de joc, dar și după prelungiri, scorul fiind egal, 1-1.

Scorul final a fost 10-9 pentru Tricolorul, marcatorii golurilor din timpul celor 90 de minute fiind Negotei (minutul 15), respectiv Lungu (minutul 45).

Interesant este faptul că antrenorul Tricolorului, Marius Vișan, a jucat în trecut la Petrolul Ploiești, Chimia Brazi, Fortuna Câmpina, a fost antrenor la CSM Râmnicu Sărat (în liga 3) și președinte la Breaza, dar a și abandonat fotbalul pentru 6 luni, timp în care a executat o misiune de luptă în Irak!

În fața a aproape două mii de fani, oaspeții având și ei circa 200 de suporteri la meci, gazdele au început mai bine partida, au marcat după 15 minute, dar au fost egalate în ultimul minut al primei reprize. Apoi fiecare echipă putea da lovitura de grație, dar cum și barele s-au opus, s-a ajuns la loteria penalty-urilor. Au marcat la lovituri de departajare: Negotei, Rosu, Catană, Burlacu, Ștefănoiu, Nedelcu, Prodan, D. Dumitru / Lungu, D. Mihai, Aron, Pisău, Bucur, Căpraru, Perikhanyan, Ungureanu. Au ratat: Duricu, Ioniță / Dicu, Tomescu, R. Dumitru.

Tricolorul: Neacșu (119 Negreanu) – Prodan, Duricu (cpt), Popa (62 Nedelcu), Burlacu, Țone (46 Ioniță), Roșu, Catană, D. Dumitru, Dumitrache, Negotei. Rezerve neutilizate: Anghel, Stănică, Neagoe, Miclea, Gavrilă. Antrenori: Marius Vișan, Laurențiu Udrea.

Daco-Getica: R. Dumitru – Tache (91 Bucur), Pisău, Perikhanyan, R. Gheorghe (62 Căpraru), Peștișor (62 Tomescu), Dicu (cpt), D. Mihai, Arcan (91 Ungureanu), Predescu (112 Aron), Lungu. Rezerve neutilizate: Geantă – Scurtu, Logofătu, Marchidanu. Antrenori: Cristian Cîmpeanu, Alex Brăteanu.

Arbitri: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) – George Suciu (Câmpia Turzii), Csaba Antal (Baciu). Observator de arbitri: Florin Hîncu (Brașov). Delegat de joc: Laurențiu Dumitru Nistor (Moreni).

Așadar, în sezonul 2023-2024, județul Prahova va avea patru echipe în Liga 3: CS Blejoi, CSO Plopeni, CS Păulești și, de acum, Tricolorul Breaza.