Etapa cu numărul 24 din cadrul seriei I a eşalonului al treilea nu a adus noutăţi în lupta pentru promovarea în Liga 2. Asta deoarece toate echipele de pe podium s-au impus în deplasare, în meciurile pe care le-au avut de disputat în această rundă.

Sâmbătă, liderul AFC Hărman s-a aflat la egalitate cu Sportul Chiscani după primele 45 de minute, dar golul veteranului Buga, înscris după pauză, a făcut diferenţa şi le-a adus cele trei puncte puse în joc. Tot un gol marcat în repriza a doua a decis soarta meciului de la Galaţi, dintre Metalosport şi Csikszereda, autor fiind golgeterul şi căpitanul oaspeţilor, Barna Bajkó.

Alexandru Marin a bifat prima triplă a ieşenilor din acest sezon

Programat iniţial tot sâmbătă, duelul dintre Sporting Lieşti şi Ştiinţa Miroslava a fost amânat pentru 24 de ore, în condiţiile în care zăpada şi apa au făcut impracticabilă suprafaţa de joc a stadionului din comuna gălăţeană. Duminică, Ştiinţa s-a impus cu 4-2, la capătul unui meci în care căpitanul Alexandru Marin (foto jos, în albastru) a marcat de trei ori.

A fost prima "triplă" a grupării ieşene în ediţia de campionat 2016-2017, precedenta performanţă de acest fel fiind consemnată în ultima etapă a sezonului trecut, prin Mădălin Crengăniş. De remarcat că echipa din Miroslava a ajuns la al 13-lea meci consecutiv fără eşec, fiind neînvinsă din 29 octombrie anul trecut, atunci când a pierdut la Râşnov, meciul cu Olimpic Cetate, scor 0-3.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul la zi:

21 aprilie, ora 17:00

Aerostar Bacău – Atletico Vaslui
Echipa oaspete nu a ajuns la stadion la ora oficială de start a partidei. Arbitrul întâlnirii a aşteptat cele 15 minute prevăzute de regulament şi apoi a fluierat finalul meciului. Oaspeţii au ajuns la teren ulterior, motivând întârzierea prin probleme apărute pe drum din cauza condiţiilor meteo

22 aprilie, ora 17:00

SC Bacău – Olimpia Râmnicu Sărat 1-0 (1-0)