Runda a 19-a nu a adus schimbări în fruntea clasamentului seriei a patra, în care primele cinci clasate au învins pe linie. Printre acestea s-a aflat şi CSM Şcolar Reşiţa, care a dispus cu 4-0 de Millenium Giarmata. A fost primul meci al lui Dorinel Munteanu în postura de director tehnic al grupării reşiţene, care astfel a debutat cu dreptul în Valea Domanului.

Elevii lui Leontin Doană au început bine partida, având ocazii încă din start la poarta adversă, dar golul a venit abia în minutul 27, atunci când Alin Liuba a centrat perfect de pe partea dreaptă pentru Souleymane Keita şi acesta a înscris cu o lovitură de cap. Peste doar șapte minute, același Liuba a centrat, iar Milorad Banac a înscris pentru 2-0. Scorul primei părți a jocului a fost stabilit de Roberto Muselin, care a marcat cu un șut frumos din afara careului, când mai erau două minute de disputat din repriză.

Partea a doua a meciului a fost mai săracă în ocazii, abia spre sfârșitul jocului, când rezerva Costescu a marcat ultimul gol al disputei, printr-un șut de la zece metri. Partida cu Giarmata a consemnat revenirea lui Covăsală, care a intrat pe teren după o pauză de cinci luni din pricina unei accidentări la genunchi, dar şi debutul lui Denis Dincă, primul jucător născut în 1999 care a fost folosit în acest sezon.

"Am realizat un joc foarte bun, consider că s-a văzut diferența dintre cele două echipe, iar condițiile pe care le avem la club ne obligă să tragem la promovare. Vreau să-mi felicit băieții pentru această victorie, pentru joc și pentru dăruire. Sperăm să o ținem tot așa și în următoarele meciuri ca să ne îndeplinim obiectivul. Mă bucur că Robert Covăsală a revenit după accidentarea suferită cu cinci luni în urmă la genunchi. I-am spus înainte de partidă că dacă ne va permite rezultatul, îl voi introduce 10-15 minute. Se vede că a lipsit de pe teren o perioadă destul de lungă de timp, n-a făcut nici cantonamentul cu noi, dar îl vom introduce și în meciurile viitoare. A intrat în teren și juniorul Denis Dincă, ca să-i dăm încredere. Consider că avem copii de valoare la centru și dacă rezultatele ne permit, îi vom introduce mai des pe parcursul jocurilor", a declarat după meci antrenorul Leontin Doană.