Runda a treia a play-off-ului de promovare a fost prima din actualul sezon în care toate cele şase echipe au înscris cel puţin o dată. Mai mult, tot pentru prima dată, oaspeţii au plecat cu toate punctele puse în joc.

Primii au fost cei de la U Craiova 1948 SA, care au preluat temporar şefia după victoria la limită de la Miercurea Ciuc. A urmat recitalul dat de CS Mioveni, care a făcut spectacol la Călăraşi, unde s-a impus cu 5-1. Pentru argeşeni a fost primul meci după un an şi jumătate în care au marcat cel puţin cinci goluri în deplasare, după succesul cu Ripensia din 12 octombrie 2019. Bonus, Burnea a reuşit prima sa dublă în tricoul Mioveniului şi pentru al treilea sezon a înscris mai mult de un gol pentru argeşeni în timpul campionatului.

Lovitura de graţie pentru gazde a venit la Timişoara, acolo unde ASU Poli avea 1-0 în minutul 87, moment în care rezultatul a fost întors de oaspeţii de la Fotbal Club Rapid, cu două goluri în trei minute. Succesul reuşit pe malul Begăi a readus formaţia bucureşteană pe primul loc al clasamentului, avantajată de golaverajul mai bun.

CSM Slatina nu se mai poate salva direct, Pandurii Lignitul a încurcat Clujul

Grupa A a play-out-ului a adus două rezultate surpriză, după ce Comuna Recea a întors de la 0-1, cu gol primit în minutul 2 şi a administrat un sec 3-1 Metaloglobusului, iar Pandurii Lignitul a remizat pe terenul celor de la U Cluj, deşi au evoluat în ultimele 10 minute cu un om în minus.

Al treilea meci al grupei a consemnat o remiză albă între CSM Slatina şi Ripensia, rezultat care le-a anulat gazdelor orice şansă de a se mai putea salva direct de la retrogradare. Cu trei meciuri rămase de jucat, slătinenii sunt la zece puncte distanţă de ultimul loc care asigură menţinerea în eşalonul secund. Şi locul care duce la baraj pare greu de câştigat de gruparea olteană, care se află la opt puncte în urma adversarei din această etapă, Ripensia. Cu un singur punct şi un golaveraj superior în ultimele trei meciuri, timişorenii o vor retrograda direct pe CSM Slatina.

În grupa B, Concordia Chiajna a mai făcut un pas în faţă în tentativa ei de rămânere în Liga 2, după ce a trecut de Aerostar, pecetluindu-se soarta oaspeţilor, care sunt retrogradaţi direct. În schimb, lupta pentru al doilea loc direct retrogradabil şi pentru locul de baraj rămâne încă deschisă, după ce SCM Gloria Buzău şi Unirea Slobozia au remizat alb.