Astra și CFR Cluj au încheiat la egalitate, 2-2, returul primei semifinale a Cupei României. Datorită succesului din prima manșă în Gruia, 3-1, giurgiuvenii merg în finala programată pe 25 mai, la Ploiești.

Având un avantaj confortabil în urma meciului tur, gazdele au abordat cu încredere partida de miercuri seara, iar în minutul 37 avea deja 2-0. Butean (34), din lovitură liberă, și Alibec (37), din penalty, au marcat pentru Astra.

Dar campioana României nu s-a predat. Costache, cu o „dublă” în minutele 42 și 66, i-a readus pe clujeni în joc. Cu puțin timp înaintea golului egalizator, Deac (65) ratase o lovitură de la 11 metri. Jucătorii lui CFR au forțat în final, având nevoie de încă două goluri pentru calificare, dar scorul a rămas neschimbat.

Astra merge în finală pentru a treia oară în istorie! Până acum a învins o dată, în 2014, și a pierdut o data, în 2017, de fiecare data la lovituri de departajare. Ultimul act are loc pe 25 mai, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, iar adversara va fi decisă în urma duelului de joi, 25 aprilie, dintre FC Viitorul și U Craiova 1948 Club Sportiv. În tur, în Bănie, trupa lui Gheorghe Hagi s-a impus cu 2-1.

Astra – CFR Cluj 2-2 (Butean 34, Alibec 37-pen. / Costache 42, 66)

Astra: Lazar – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – N. Roşu (89 Biceanu), Pires – V. Gheorghe (73 Begue), Alibec, Llullaku – Zoua (75 Dima). Antrenor: Costel Enache.

CFR: Jesus Fernandez – Peteleu, Mureşan, Lang, Camora (46 Manea) – Hoban, Males – Costache, Moutinho (61 Țucudean), A. Ioniţă (35 Deac) – Omrani. Antrenor: Dan Petrescu.