Sursă: The World seen through the eyes of gringojohnny

Campioana României, Universitatea Cluj, a debutat cu un succes categoric în primul joc din UEFA Women’s Champions League!

Formația clujeană s-a impus cu 6-2 în partida disputată contra campioanei Slovaciei, Spartak Myjava! În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj va disputa finala turneului preliminar sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 16:00, contra campioanei Israelului, Kiryat GAT! Partida va putea fi urmărită în direct pe FRF.tv!

Campioana Israelului s-a calificat în finală după un meci extrem de disputat cu campioana Ungariei, Ferencvaros! Câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare!

FC Universitatea Cluj – Spartak Myjava 6-2

Au marcat: 5. Mikhail Johnson (⚽), 11. Mara Bâtea (⚽), 18. Tereza Honkova (OG), 90. Carmen Marcu (⚽), 22. Natalia Cermakova (OG), 10. Carolina Țabur (⚽) / 2. Dominika Kucharcikova (⚽), 9. Andrea Bogorova (⚽)

Formația de START a echipei Universitatea Cluj a fost formată din: 41. Samantha Blazek 6. Adina Giurgiu, 3. Oluwakemi Famuditi 21. Simona Sigheartău 2. Delaney Lindahl, 11. Mara Bâtea, 5. Mikhail Johnson, 8. Sonia Bumbar (C), 99. Ioana Bălăceanu, 90. Carmen Marcu, 10. Karolina Țabur
Rezerve: 19. Anamaria F, 20. Bede Karina, 81. Briana Brici, 7. A. Florica, 26. A. Neagu, 88. Diana Oneț, 17. H. Varo, 23. N. Vincze

Din partea formației Spartak Myjava: 22. Natalia Cermakova, 18. Tereza Honkova, 4. Sara Krsiakova, 17. Monika Pirtanova, 19. Laura Retkesova, 20. Zuzana Narozna, 8. Eliza Glatzova, 10. Iveta Neverd’alova (C), 11. Katarina Vredikova, 2. Dominika Kucharcikova, 9. Andrea Bogorova
Rezerve: 25. Viktoria Opalkova, 3. Emma Nikodemova, 6. Tamara Ordzovenska, 7. Nina Matusicova, 13. Tamara Kramilova, 14. Nikoleta Hucovicova, 15. Juliana Horvathova, 16. Livia Letikova

Suspans și ploaie de goluri

Primul gol al meciului, marcat de către jucătoarea cu numărul 5, Mikhail Johnson, a deschis seria ce a curs pe parcursul celor 90 de minute. După un început promițător, clujencele au fost egalate rapid de către Spartak Myjava, iar egalul s-a menținut până în minutul 20. Atunci, Mara Bâtea și-a trecut în cont golul care a readus-o în avantaj pe campioana României, în urma unei faze colective.

În minutele de prelungire ale primei reprize, Tereza Honkova (Spartak Myjava) a înscris în propria poartă, cedând presiunii atacului clujencelor. Defensiva slovacă a cedat din nou câteva minute mai târziu, când Marcu și-a trecut și ea numele pe lista marcatoarelor.

A doua repriză a contabilizat încă 3 goluri în meci: două pentru Universitatea Cluj și unul pentru Spartak Myjava. Slovacele au înscris primele în repriza secundă, încercând să reducă din diferența de pe tabelă, prin atacantul Andrea Bogorova, urmând ca la scurt timp Natalia Cermakova să realizeze un autogol și să majoreze avantajul Universității Cluj.

Pe final de meci, după eliminarea Florentinei Iancu, clujencele au reușit să mai înscrie încă o dată, în 10 oameni, golul final aparținându-i Carolinei Țabur.

După câștigul categoric pe care Universitatea Cluj l-a obținut în fața formației slovace, urmează ca sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 16:00, să întâlnească echipa câștigătoare din prima seminafinală, Qiryat Gat (Israel).

Alte reprezentante ale României în UEFA Women’s Champions League

• Înaintea meciului formației clujene, Ferencvaros a jucat contra echipei israelene Kiryat GAT. În lotul celor de la Ferencvaros s-a numărat și Brigitta Goder, jucătoare a naționalei feminine!
  • Ștefania Vătafu a înscris golul de deschidere al serii în partida dintre RSC Anderlecht și  Katowice (Polonia), care s-a încheiat 5-0 în favoarea belgiencelor. În urma acestui rezultat, Ștefi va întâlni sâmbătă, în finală, Brann F (campioana Norvegiei).