Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați a găzduit duminică ultimul mare derby al anului 2021 în Liga I Fortuna. Într-un meci transmis în direct la Digi Sport, CS United Galați și-a continuat seria foarte bună din ultima săptămână și a bifat cel de treilea succes consecutiv în doar o săptămână și al patrulea în luna decembrie.

La doar trei zile după victoria din derby-ul cu Autobergamo Deva, scor 3-2, trupa lui Florin Ignat a trecut și de FK Odorheiu Secuiesc, scor 6-1, și a depășit gruparea harghiteană în ierarhia Ligii I, urmând să își petreacă Sărbătorile de iarnă pe locul secund.

Partida de la Galați a demarat sub semnul echilibrului. Fără doi jucători importanți, Kedei Barna – accidentat și Miklós Tamás – suspendat, FK Odorheiu Secuiesc nu a ținut pasul cu vicecampioana României decât 14 minute. Sergiu Tacot a fost primul care l-a învins pe Andrei Grigoraș, pentru ca în minutul următor Robert Crișan să înscrie și el pentru gălățeni. Harghitenii au dat impresia că pot relansa partida după golul reușit de Kerestély József – minutul 17, dar finalul primei reprize a mai adus două goluri în poarta echipei lui Jakab Zoltán, autor Daniel Araujo.

Florin Ignat: „Regretăm venirea vacanței”

După pauză, în ciuda eforturilor, harghitenii nu au mai putut reveni. Tot United Galați a fost echipa care a marcat, prin Sergiu Tacot și Lucas Bonifácio Dos Santos.

„Am făcut un meci foarte bun în fața unei echipe puternice. Știam că în cazul unei victorii putem trece pe locul secund, acolo unde probabil nu ne mai vedea nimeni acum câteva săptămâni. Pe 1 decembrie eram pe locul 4! Au urmat însă patru victorii consecutive și suntem pe locul 2! Mărturisesc faptul că regretăm venirea vacanței, pentru că echipa era într-o formă foarte bună”, a spus Florin Ignat, antrenorul-jucător al echipei CS United Galați.

CS United Galați – FK odorheiu Secuiesc 6-1 (4-1), Sala Sporturilor „Dunărea”, Galați
Au marcat: Sergiu Tacot (14, 24), Robert Crișan (15), Daniel Araujo (18, 19), Lucas Bonifácio Dos Santos (24) / Kerestély József (17)
Arbitri: Laurențiu Deaconu, Liviu Dîrjan – Mihai Kiuță
Observator: Bogdan Sorescu

United: Toniță – Crișan, Tacot, Araujo, Petică; Cîrdei, Păduraru, Burdujel, O. Cireș, Arhire, Oană, Crăciun, Ignat
Antrenor: Florin Ignat

FK: Grigoraș – Szécsi, Balázsi, Bálint, Kanyó; Farkas, Gálfi, Tankó, Kerestély, Miklós Á., Miklós P., Tankó
Antrenor: Jakab Zoltán

Derby-ul pentru locul 5 e ultimul meci în 2021!

Ultimul meci al anului 2021 în Liga I la futsal se va disputa sâmbătă, 18 decembrie, la Sala Sporturilor „Vrancea” din Focșani, între Sportul Ciorăști și Luceafărul Buzău. Meciul este un adevărat derby pentru locul 5, cele două formații aflându-se în acest moment la egalitate de puncte. În tur, Luceafărul s-a impus cu scorul de 2-1.

Sâmbătă, cu o zi înaintea derby-ului de la Galați, Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara a găzduit ultimul meci al etapei a 13-a, confruntarea dintre CFR Timișoara și Sportul Ciorăști. Bănățenii, care s-au impus și în tur la Focșani, scor 4-2, au învins și de această dată, scor 4-1. A fost a șaptea victorie din acest sezon pentru echipa pregătită de Robert Lupu.

Etapa a 14-a:

Autobergamo Deva – CFF Clujana Cluj 15-2 (7-0)

CS United Galați – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 6-1 (4-1)

Sâmbătă, 18 decembrie, ora 16:00
Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăști – Luceafărul Buzău

Clasament: 1. Autobergamo 31p (12 meciuri); 2. United 25p (12 meciuri); 3. Odorheiu Secuiesc 24p (12 meciuri); 4. CFR 1933 21p (12 meciuri); 5. Luceafărul 9p (11 meciuri; -12 golaveraj); 6. Sportul 9p (10 meciuri; -19 golaveraj); 7. Clujana 3p (12 meciuri)